Wyrok NSA z dnia 15 listopada 2011 r., sygn. II GSK 1124/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Magdalena Bosakirska Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. Spółki z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 15 kwietnia 2010 r. sygn. akt VI SA/Wa 1892/09 w sprawie ze skargi S. Spółki z o.o. w K. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na wzór użytkowy oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z 15 kwietnia 2010 r., sygn. akt VI SA/Wa 1892/09, oddalił skargę S. Sp. z o.o. z siedzibą w K. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: UP RP, organ) z [...] czerwca 2009 r., nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na wzór użytkowy.
Ze stanu faktycznego sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynika, że UP RP decyzją z [...] września 2006 r., działając na podstawie przepisów art. 94, art. 95 i art. 52 w zw. z art. 100 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (t.j.: Dz. U. z 2003 r. nr 119, poz. 1117 ze zm., dalej p.w.p.), po rozpatrzeniu zgłoszenia nr [...] z [...] listopada 2003 r. (data wpływu do organu), udzielił na rzecz zgłaszającego C. S.A. Z., Polska prawa ochronnego na wzór użytkowy pt.: "Zaczep mocujący listwę przypodłogową" ([...]). Jako twórców tego wzoru wskazano w zgłoszeniu Z. Z., A. S. i M. P. Według opisu i zastrzeżenia ochronnego przedmiotem wzoru jest zaczep - metalowe okucie, mocujący listwę przypodłogową wykonaną z MDF, drewna lub drewnopodobnego jednorodnego materiału. Zaczep ten ma postać wygiętej kilkakrotnie metalowej płytki, która w pionowej ściance o kształcie prostokąta ma otwór montażowy z podtłoczeniem. Jest znamienny tym, że dolne ramię (3) ukształtowane ma pod kątem prostym do pionowej ścianki (1) a górne ramię (2) pod kątem α = 20° do pionowej ścianki (1) przy czym górne ramię (2) ma podgięte do góry tworząc dwa wsporniki górne boczne (4) z wyciętym środkiem zakończone dwoma ząbkami (5) każdy, zaś dolne ramię (3) ukształtowane pod kątem prostym do pionowej ścianki (1) zakończone jest również odgiętymi do góry dwoma bocznymi rozdzielonymi w środku przez wycięcie wspornikami (6) zakończonymi każdy dwoma ząbkami (7) oraz środkowym wspornikiem (9) bez ząbków pochylonym w kierunku pionowej ścianki (1). Charakterystyczne - według zgłaszającego - wygięcie dolnych wsporników ma na celu uzyskanie efektu zaklinowania zaczepu w dolnym rowku listwy. Zaczep mocujący zapewnia listwie trwałe i pewne umocowanie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty