Wyrok NSA z dnia 10 listopada 2011 r., sygn. I GSK 454/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia del. WSA Wojciech Kręcisz (spr.) Protokolant Ewa Czajkowska po rozpoznaniu w dniu 10 listopada 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. P. S. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. W. z dnia 8 grudnia 2010 r. sygn. akt I SA/Go 1089/10 w sprawie ze skargi R. P. S. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. W. wyrokiem z dnia 8 grudnia 2010 r., sygn. akt I SA/Go 1089/10 oddalił skargę R. P. sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rz. z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie klasyfikacji taryfowej.
Sąd orzekał w następującym stanie sprawy.
Spółka "R. P." Sp. z o.o. z siedzibą w W. zgłosiła w dniu [...] marca 1998 r. do procedury dopuszczenia do obrotu (po zakończeniu uszlachetniania biernego kratki działowej - procedura 4021) nowy pojazd samochodowy do transportu towarowego zbudowany na bazie nadwozia samochodu osobowego. W zgłoszeniu celnym towar zakwalifikowano do kodu 8704 31 91 1 Taryfy celnej.
Dyrektor Urzędu Celnego w Rz. decyzją z dnia [...] września 2000 r. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie klasyfikacji importowanego towaru i zakwalifikował pojazd do kodu 8703 22 19 0, jako pojazdy samochodowe przeznaczone zasadniczo do przewozu osób.
Na skutek odwołania, Prezes Urzędu Ceł decyzją z dnia [...] grudnia 2000 r. uchylił powyższą decyzję w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania organowi I instancji, wskazując iż błędnie naliczono należności celne.
Po ponownym rozpoznaniu sprawy, Dyrektor Urzędu Celnego w Rz. decyzją z [...] lutego 2001 r. uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe. W ocenie organu pojazdy jako "pojazdy samochodowe osobowo - towarowe" winny zostać zaklasyfikowane do kodu taryfy celnej 8703 22 19 0 i 8703 32 19 0, uznając, że o klasyfikacji taryfowej pojazdu decyduje jego rzeczywiste przeznaczenie, a w samochodach stanowiących przedmiot importu, charakteru ich osobowego przeznaczenia nie zmieniło zamontowanie kratki oddzielającej przestrzeń bagażową.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty