Wyrok NSA z dnia 15 września 2011 r., sygn. I GSK 514/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia del. WSA Marzenna Kosewska Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 15 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 13 stycznia 2010 r. sygn. akt I SA/Bd 877/09 w sprawie ze skargi E. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia 17 września 2009 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Celnej w T. na rzecz E. K. kwotę 1200 (tysiąc dwieście) złotych tytułem wzrostu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. wyrokiem z dnia 13 stycznia 2010 r. o sygn. akt I SA/Bd 877/09 uwzględnił skargę E. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Toruniu z dnia 17 września 2009 r. nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego.

Sąd I instancji orzekł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 16 kwietnia 2009 r. w Oddziale Celnym we Włocławku dokonano zgłoszenia celnego mrożonych przedżołądków wołowych do procedury dopuszczenia do obrotu na rzecz C. Skład Handlowy I.-E. E. K. Zgłoszenie zostało przyjęte i zaewidencjonowane pod pozycją [...] Zgłaszający zaklasyfikował przedżołądki do pozycji 0504 Wspólnej Taryfy Celnej obejmującej jelita, pęcherze i żołądki zwierząt (z wyjątkiem rybich), całe i w kawałkach, świeże, schłodzone, zamrożone, solone, suszone lub wędzone.

W wyniku weryfikacji zgłoszenia celnego polegającego na przeprowadzeniu rewizji celnej powstały po stronie organu wątpliwości, co do prawidłowości zastosowanej klasyfikacji taryfowej, a co za tym idzie prawidłowości określenia należności celnych i podatkowych oraz ich wysokości.

Po przeprowadzeniu postępowania Naczelnik Urzędu Celnego w T. decyzją z dnia 26 czerwca 2009r. nr [...] określił, E. K., dla towaru - mrożone przedżołądki wołowe - ujętego w poz. 1 zgłoszenia celnego nr [...] z dnia 6 kwietnia 2009r., kwotę wynikającą z długu celnego w wysokości 26.871 zł oraz kwotę należnego z tytułu importu towaru podatku od towarów i usług w wysokości 13.363 zł oraz zmienił kod towaru (pole 33) z 0504 00 00 00 na 1602 50 95 00. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ powołał art. 20 Wspólnotowego Kodeksu Celnego, zgodnie z którym w przypadku powstania długu celnego wymagane zgodnie z prawem należności określane są na podstawie Taryfy Celnej Wspólnot Europejskich. W ocenie organu podstawowym dowodem w sprawie jest wykonane w Laboratorium Celnym Izby Celnej w G. badanie próbki towaru pobranego w trakcie rewizji celnej. Nie ujawniło ono obecności surowego białka ulegającego procesowi ścięcia w postaci szumu. Procesy koagulacji białek zachodzące podczas produkcji w trakcie dwukrotnych procesów obróbki chemicznej spowodowały taką zmianę stanu przedżołądków, że nie mogły być one potraktowane jako podroby surowe, co wyłączyło je z pozycji 0504.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty