Wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2011 r., sygn. I GSK 748/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędziowie NSA Urszula Raczkiewicz (spr.) del. WSA Ludmiła Jajkiewicz Protokolant Patrycja Czubała po rozpoznaniu w dniu 21 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 24 czerwca 2010 r. sygn. akt V SA/Wa 2064/09 w sprawie ze skargi B. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W.; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w W. na rzecz B. Spółki z o.o. w W. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z 24 czerwca 2010 r., sygn. akt V SA/Wa 2064/09, po rozpoznaniu sprawy ze skargi B. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] października 2009 r., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług, oddalił skargę.
Sąd pierwszej instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:
W dniu [...] września 2002 r. skarżąca dokonała zgłoszenia celnego towaru w postaci leków onkologicznych. Zgłoszenie zostało przyjęte, co skutkowało z mocy prawa dopuszczeniem towaru do obrotu na polskim obszarze celnym.
W wyniku czynności kontrolnych przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Urzędu Kontroli Skarbowej w siedzibie Spółki w okresie od 28 stycznia 2003 r. do 27 maja 2003 r. ustalono, iż wartość celna importowanych leków została zadeklarowana w sposób nieprawidłowy.
Naczelnik Urzędu Celnego III "P." w W. decyzją z dnia
10 maja 2005 r. uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części określenia wartości celnej towaru oraz kwoty podatku od towarów i usług. Wskazał, iż po dopuszczeniu do obrotu importowanych leków spółka uzyskiwała od zagranicznych kontrahentów rabaty z tytułu zakupu towarów, których nie uwzględniała przy ustalaniu wartości celnej importowanych towarów, co skutkowało jej zawyżeniem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty