27.10.2011

Wyrok NSA z dnia 27 października 2011 r., sygn. II GSK 883/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Magdalena Bosakirska Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia NSA Marzenna Zielińska (spr.) Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 14 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 21 kwietnia 2010 r. sygn. akt VI SA/Wa 2043/09 w sprawie ze skargi "G." Spółki z o.o. w N. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] września 2009 r. nr [...] w przedmiocie zmiany zezwoleń na prowadzenie salonów gier na automatach 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od "G." Spółki z o.o. w N. na rzecz Ministra Finansów kwotę 440 (czterysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 21 kwietnia 2010 r., sygn. akt VI SA/Wa 2043/09, po rozpoznaniu sprawy ze skargi G. Sp. z o.o. w N. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] września 2009 r. w przedmiocie zmiany zezwolenia na prowadzenie salonów gier na automatach, uchylił zaskarżoną decyzję i utrzymaną nią w mocy decyzję z dnia [...] czerwca 2009 r., stwierdził, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu oraz zasądził od organu na rzecz Spółki zwrot kosztów postępowania.

Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.

Decyzją z dnia [...] czerwca 2009 r. Minister Finansów na podstawie art. 35 ust. 1 pkt 1, art. 37 w zw. z art. 27a ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 4, poz. 27 ze zm.) odmówił zmiany udzielonych spółce zezwoleń na prowadzenie salonów gier na automatach w R., S., W., Ś., S. i W. poprzez ujawnienie w wymienionych zezwoleniach, że spółką uprawnioną do urządzania i prowadzenia gier w podanych wyżej salonach gier na automatach jest spółka nowo zawiązana w wyniku podziału G. Sp. z o.o. z siedzibą w N. na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej: k.s.h.) pod firmą X Sp. z o.o. z siedzibą w N. W uzasadnieniu Minister Finansów stwierdził, że nie jest możliwa zmiana w trybie art. 155 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej: k.p.a.) zezwolenia wydanego na rzecz G. Sp. z o.o. na X Sp. z o.o., ponieważ nie jest możliwa cesja uprawnień zawartych w decyzji administracyjnej wydanej dla jednego podmiotu na rzecz innego podmiotu. Zezwolenie na prowadzenie salonu gier na automatach jest stosunkiem administracyjnym wynikającym z decyzji administracyjnej, w której organ przyznaje prawo do prowadzenia określonej działalności gospodarczej wyraźnie oznaczonemu podmiotowi, spełniającemu wymagania określone w przepisach prawa. Prawo do zezwolenia jest niezbywalne. Nie ma możliwości wydzielenia go z majątku spółki i przekazania na rzecz spółki nowo zawiązanej, powstałej w związku z podziałem spółki dzielonej, ani też nie ma ono możliwości samodzielnego uczestnictwa w obrocie prawnym. Z zapisu art. 155 k.p.a. wynika, że umożliwia on zmianę decyzji na mocy której strona nabyła prawo, jeżeli nie sprzeciwiają się temu przepisy szczególne. Tymi przepisami szczególnymi w niniejszej sprawie będą przepisy ustawy o grach i zakładach wzajemnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp