09.11.2011 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2011 r., sygn. II GSK 1136/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Czesława Socha Sędzia del. WSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. M. - B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. z dnia 18 maja 2010 r. sygn. akt II SA/Op 176/10 w sprawie ze skargi L. B. i E. M. - B. na uchwałę Rady Powiatu O. z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia rozkładu godzin prac aptek ogólnodostępnych oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w O. wyrokiem z dnia 18 maja 2010 r., sygn. akt II SA/Op 176/10, po rozpoznaniu sprawy ze skargi L. B. i E. M.-B. na uchwałę Rady Powiatu O. z dnia [...] listopada 2009 r., nr [...] w przedmiocie rozkładu pracy godzin aptek ogólnodostępnych, oddalił skargę E. M. - B. i odrzucił skargę L. B.

Sąd pierwszej instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.

Rada Powiatu O. (dalej: Rada Powiatu) uchwałą z dnia [...] listopada 2009 r., nr [...], na podstawie art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (j.t. Dz.U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 ze zm., dalej: ustawa - Prawo farmaceutyczne) określiła rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu o. w 2010 r. (§ 1 uchwały). W opracowanym harmonogramie (zał. nr 2 do uchwały) dostępności świadczeń farmaceutycznych w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy Rada uwzględniła wszystkie apteki ogólnodostępne funkcjonujące na terenie powiatu o.

Podjęcie uchwały poprzedziła konsultacja polegająca na zasięgnięciu opinii O. Izby Aptekarskiej oraz organów samorządu terytorialnego w powiecie o. Jedynie Burmistrz N. oraz Prezydium O. Okręgowej Rady Aptekarskiej w O. negatywnie zaopiniowali uchwałę. Prezydium podniosło, że nie powinny dyżurować małe, wiejskie apteki, które nigdy nie prowadziły dyżurów, a nadto musiałyby pełnić dyżur dla całego powiatu, co oznacza, że pacjenci z odległych miejsc musieliby pokonać znaczne odległości i przejeżdżać przez O., gdzie znajdują się apteki całodobowe. Ponadto miejscowości ujęte w projekcie dyżurów nie posiadają placówki całodobowej opieki lekarskiej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne