19.10.2011 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 19 października 2011 r., sygn. I GSK 847/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska Sędziowie NSA Urszula Raczkiewicz Czesława Socha (spr.) Protokolant Anna Ważbińska po rozpoznaniu w dniu 19 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Boryszew S.A. w Sochaczewie Oddział Elana w Toruniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 10 sierpnia 2010 r. sygn. akt I SA/Bd 526/10 w sprawie ze skargi Boryszew S.A. w Sochaczewie Oddział Elana w Toruniu na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Toruniu z dnia 7 kwietnia 2010 r. nr 430000-IPCW-3155-47/010/AP w przedmiocie zwrotu należności celnych 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Bydgoszczy do ponownego rozpoznania; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Toruniu na rzecz Boryszew S.A. w Sochaczewie Oddział Elana w Toruniu kwotę 700 (siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 sierpnia 2010 r., sygn. akt I SA/Bd 526/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. oddalił skargę B. S.A. w S. Oddział E. w T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] kwietnia 2010 r., nr [...] w przedmiocie zwrotu należności celnych.

Sąd pierwszej instancji podzielił stanowisko organów celnych obu instancji o odmowie zwrotu skarżącej Spółce należności celnych uiszczonych w związku ze zgłoszeniem celnym z dnia 9 lipca 2004 r., z uwagi na uchybienie terminu do złożenia takiego wniosku. Stwierdził na wstępie, że nie można było w sprawie zastosować przepisów rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. L. 302 s.1 ze zm.), w stosunku do zgłoszenia celnego dokonanego prze Spółkę w dniu 9 lipca 2004 r., z uwagi na jego nieopublikowanie w języku polskim w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Do takiego wniosku prowadziła wykładnia art. 2 i 58 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia (...) dokonana przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości w orzeczeniu z dnia 11 grudnia 2007 r., w sprawie C - 161/06 Skona Lux vs. Celen reditelstvi Olomuc. Trybunał wyjaśnił w nim, że art. 58 Aktu sprzeciwia się, aby obowiązki zawarte w przepisach wspólnotowych, które nie zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w języku nowego państwa członkowskiego, jeżeli język ten jest językiem urzędowym Unii, mogły zostać nałożone na jednostki w tym państwie, nawet jeżeli mogły one zapoznać się z tymi uregulowaniami przy użyciu innych środków. Sąd wskazał ponadto, że zbieżne stanowisko prezentują krajowe sądy administracyjne uznające, że przesłanką umożliwiająca powoływanie się wobec jednostek na prawo wspólnotowe jest jedynie jego prawidłowa publikacja w języku polskim w Dzienniku Urzędowym UE. Oznaczało to w ocenie Sądu pierwszej instancji, że przepisy Wspólnotowego Kodeksu Celnego nabrały mocy obowiązującej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w dniu ich publikacji, tj. w dniu 1 października 2004 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp