Wyrok NSA z dnia 19 października 2011 r., sygn. I GSK 633/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska (spr.) Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia del. WSA Barbara Stukan-Pytlowany Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 19 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. M. - PH T. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 22 grudnia 2009 r. sygn. akt III SA/Gl 659/09 w sprawie ze skargi S. M. - PH T. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od S. M. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. kwotę 300 (słownie: trzysta) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z 22 grudnia 2009 r., sygn. akt III SA/Gl 659/09, oddalił skargę [...]
na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z [...] kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego, z następującym uzasadnieniem.
W dniu [...] kwietnia 2005 r. Urząd Celny w K. wszczął kontrolę podatkową w przedsiębiorstwie [...] - dalej: skarżący. Kontrolą objęto okres od [...] maja 2002 r. do [...] maja 2003 r.
Decyzją z [...] sierpnia 2007 r. Naczelnik Urzędu Celnego w K. określił PH [...] kwotę zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiąc czerwiec 2002 r. w wysokości [...] zł i kwotę zaległości podatkowej za ten miesiąc w wysokości [...] zł.
W uzasadnieniu organ pierwszej instancji stwierdził, że zobowiązanie podatkowe i zaległość powstały w wyniku sprzedaży przez podatnika [...] litrów oleju opałowego. Od transakcji nie uiszczono podatku akcyzowego, co wykazały ustalenia kontroli podatkowej.
Po rozpatrzeniu odwołania, decyzją z [...] kwietnia 2009 r. Dyrektor Izby Celnej w K. utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji.
W uzasadnieniu Dyrektor Izby Celnej podał, że warunkiem koniecznym do zastosowania obniżonej stawki akcyzowej jest uzyskanie przez sprzedawcę od nabywcy oświadczenia o przeznaczeniu nabywanego oleju opałowego. Brak takiego oświadczenia powoduje, że nie są spełnione przesłanki od stosowania niższej stawki podatkowej, co oznacza, że późniejsze zużycie wyrobu w celach opałowych nie daje możliwości do stosowania obniżonej stawki, gdyż jej byt jest uzależniony tylko od warunków formalnych istniejących w momencie sprzedaży. Oświadczenie, o którym mowa, jest warunkiem dla zastosowania przez sprzedawcę oleju opałowego preferencyjnej stawki podatkowej, natomiast z proceduralnego punktu widzenia, takie oświadczenie jest dowodem sprzedaży wyrobu na zadeklarowane cele opałowe. Z kolei, brak takiego oświadczenia powoduje, że podatnik został pozbawiony uprawnienia do zastosowania stawki preferencyjnej, a co za tym idzie stosuje się tutaj stawki podatku, jak dla oleju napędowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty