Wyrok NSA z dnia 11 października 2011 r., sygn. II GSK 914/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Protokolant Monika Tutak-Rutkowska po rozpoznaniu w dniu 11 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. S.A. w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 grudnia 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 1147/09 w sprawie ze skargi P. S.A. w B. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z 16 grudnia 2009 r., sygn. akt VI SA/Wa 1147/09, oddalił skargę Przedsiębiorstwa "P." B. S.A. (dalej: wnioskodawca, skarżący) na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: UP, organ) z [...] lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy WISENT VODKA ŁAŃCUT nr [...].
Ze stanu faktycznego sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynika, że skarżąca spółka [...] lutego 2002 r. złożyła do UP, działając w trybie postępowania spornego, wniosek o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy WISENT VODKA ŁAŃCUT o nr [...] udzielonego na rzecz F. S.A. w Ł. (dalej: uprawniony). Wnioskodawca wyjaśnił, iż znak ten przeznaczony jest do oznaczenia wódek i wskazał za materialnoprawną podstawę swojego żądania art. 9 ust. 1 pkt. 1 ustawy z 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz. U. Nr 5 poz.17 ze zm.; dalej jako u.z.t.). oraz powołał się na fakt, iż jest uprawniony z tytułu praw ochronnych na znaki towarowe nr [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], które zarówno na płaszczyźnie przestrzennej, słownej jak i graficznej zostały upodobnione do spornego znaku towarowego. Dodał, iż powyższe znaki towarowe są powszechnie znane, mają renomowany i charakterystyczny znak przestrzenny w postaci źdźbła trawy wkładanego do butelek, do których rozlewane są wódki P. B., ponadto mają oryginalne brzmiące nazwy wódek tj.: Żubrówka i Bison Vodka oraz oryginalną grafikę etykiet z charakterystycznym wizerunkiem żubra. Wnioskodawca zarzucił, iż używanie spornego znaku towarowego może wprowadzić odbiorców w błąd, co do pochodzenia oznaczanych towarów tym bardziej, iż słowo "Wisent" oznacza w tłumaczeniu na język niemiecki słowo "żubr". Wnioskodawca dalej podał, że sporny znak towarowy został zgłoszony w złej wierze, bowiem w jego ocenie zgłoszenie zostało dokonane niezgodnie z postanowieniami porozumienia przedsiębiorstw przemysłu spirytusowego grupy P. w sprawie podziału znaków towarowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty