Wyrok NSA z dnia 22 wrzenia 2011 r., sygn. I GSK 570/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędziowie Marzenna Zielińska NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz (spr.) Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 22 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 24 listopada 2009 r. sygn. akt I SA/Bd 489/09 w sprawie ze skargi M. F. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego, podatku akcyzowego oraz kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 24 listopada 2009 r., sygn. I SA/Bd 489/09, oddalił skargę M. F. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] maja 2009 r., nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym.

M. F. (dalej: Skarżący) w dniu [...] czerwca 2006 r. w Urzędzie Celnym w T., Oddział Celny T., zgłosił do procedury dopuszczenia do wolnego obrotu samochód osobowy-terenowy marki [...] , numer nadwozia [...], rok produkcji 2004. Zakup pojazdu dokumentowała faktura numer [...]z dnia [...] marca 2006 r. wystawiona przez podmiot kanadyjski, tj. firmę "[...] z miejscowości M. na kwotę [...] CAD (dolarów kanadyjskich) (w tym koszty transportu [...] CAD), w której zapisano, że samochód został zniszczony podczas huraganu "K.", w związku z czym ma problemy z elektryką i przekładnią.

Organ I instancji powziął wątpliwość, co do zadeklarowanej wartości pojazdu. Po porównaniu notowań w internecie cen podobnych pojazdów w serwisie aukcyjnym "ebay" (www.ebav.ca-KANADA) oraz "gratka.pl" (www.gratka.pl), zadeklarowana przez zgłaszającego wartość transakcyjna w wysokości [...] CAD (dolarów kanadyjskich) wzbudziła wątpliwość, czy podana cena stanowi faktycznie zapłaconą bądź należną wartość. W ocenie organu wartość takiego modelu samochodu na rynku kanadyjskim mieściła się w przedziale cenowym od [...] do [...] CAD (dolarów kanadyjskich). Z otrzymanych od firmy [...] informacji wynikało, że pojazd nie występuje, jak zapisano w treści faktury, w spisie samochodów uszkodzonych przez huragan K. oraz że zgodnie z udzieloną przez Urząd Rejestracji pojazdów w Q. informacją, nie był nigdy rejestrowany w tej prowincji, dane właściciela są fałszywe, a pojazd figuruje jako zarejestrowany w USA. Z ustaleń dokonanych przez Konsulat Generalny RP w M. wynikało, ze nie odnaleziono pod podanym adresem firmy [...] - sprzedawcy samochodu. Ponadto Towarzystwo Ubezpieczeniowe w Q. potwierdziło, że numery dokumentacji (dowodu rejestracyjnego) są nieważne i nie występują w Q.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty