02.08.2011

Wyrok NSA z dnia 2 sierpnia 2011 r., sygn. II GSK 763/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Robotowska Sędzia NSA Urszula Raczkiewicz Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Protokolant Michał Sikora po rozpoznaniu w dniu 27 lipca 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. PL Spółki z o.o. w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 8 marca 2010 r.; sygn. akt VI SA/Wa 2119/09 w sprawie ze skargi T. PL Spółki z o.o. w C. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] października 2009 r.; [...] w przedmiocie polecenia usunięcia nieprawidłowości polegających na przyjmowaniu zakładów wzajemnych bukmacherskich na wyniki gier liczbowych 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od T. PL Spółki z o.o. w C. na rzecz Ministra Finansów kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z 8 marca 2010 r., sygn. akt VI SA/Wa 2119/09 oddalił skargę T. Sp. z o.o. w C. na decyzję Ministra Finansów z [...] października 2009 r., nr [...] w przedmiocie polecenia usunięcia nieprawidłowości polegających na przyjmowaniu zakładów wzajemnych bukmacherskich na wyniki gier liczbowych.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy:

Decyzją z [...] października 2009 r. Minister Finansów utrzymał w mocy własną decyzję z 30 lipca 2009 r., na mocy której polecił T. Sp. z o.o. usunięcie w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji nieprawidłowości stwierdzonych w protokole kontroli z 1 czerwca 2009 r. Nieprawidłowości te polegały na naruszeniu art. 3 w zw. z art. 2 pkt 2 ustawy z 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 4, poz. 27 ze zm.; dalej: ustawa o grach), poprzez przyjmowanie w punkcie przyjmowania zakładów wzajemnych w D. zakładów wzajemnych bukmacherskich na wyniki gier liczbowych.

W uzasadnieniu decyzji Minister podkreślił, że z treści art. 2 ust. 2 ustawy o grach wynika, iż zakładami wzajemnymi są zakłady o wygrane pieniężne, polegające na odgadywaniu zaistnienia różnych zdarzeń, w których uczestnicy wpłacają stawki, a wysokość wygranych zależy od umówionego stosunku wpłaty do wygranej. Natomiast grami losowymi, zgodnie z art. 2 ust. 1 cyt. ustawy, są gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik zależy od przypadku, a warunki gry są określone w regulaminie. Do tego typu gier zaliczane są gry liczbowe, w których wygraną uzyskuje się przez prawidłowe wytypowanie liczb, znaków lub innych wyróżników, a wysokość wygranych zależy od łącznej kwoty wpłaconych stawek.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp