Wyrok NSA z dnia 5 lipca 2011 r., sygn. II GSK 701/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Rafał Batorowicz Sędziowie NSA Zofia Borowicz Małgorzata Korycińska (spr.) Protokolant Patrycja Kozłowska po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. T. P. i R. E. E. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 15 grudnia 2009 r. sygn. akt VIII SA/Wa 605/09 w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] marca 2009 r. nr Sp. [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na wzór użytkowy 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od P. T. P. i R. E. E. na rzecz M. S. kwotę 300,00 (trzysta) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
I
Wyrokiem objętym skargą kasacyjną Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. uwzględnił skargę M. S. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] marca 2009 r. w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na wzór użytkowy, uchylając zaskarżoną decyzję oraz stwierdzając, że nie podlega ona wykonaniu w całości do chwili uprawomocnienia się wyroku.
Relacjonując przebieg postępowania Sąd I instancji podał, że decyzją z dnia [...] czerwca 2006 r. Urząd Patentowy RP udzielił M. S. prawa ochronnego na wzór użytkowy "Stacja transformatorowa słupowa, napowietrzna". Od powyższej decyzji sprzeciw wniosło P. T. P. i R. E. E. z siedzibą w P., stawiając zarzut braku nowości oraz braku określenia szczegółowych rozwiązań technicznych jak i ujęcia w jednym zgłoszeniu dwóch wzorów użytkowych.
Decyzją z dnia [...] marca 2009 r. Urząd Patentowy RP unieważnił prawo ochronne na wzór użytkowy. Uzasadniając rozstrzygnięcie organ wskazał, że istota rozwiązania wyróżniająca je ze stanu techniki polega na tym, że "transformator (0) ma przekrój poprzeczny powyżej 1,5 m2, zaś stosunek masy całkowitej do mocy przesyłowej poniżej 3 kg/kVA, i osadzony jest na podeście (01) utworzonym z kaskadowo usytuowanych par listew z kształtowników (01´ ,01",01'")". Przedmiot określony zastrzeżeniami ochronnymi jest wzorem użytkowym, gdyż w zakresie ochrony podano cechy odnoszące się do kształtu i budowy podestu. Natomiast pozostałe cechy podane w zakresie ochrony określonym zastrzeżeniem niezależnym, jako odróżniające (poza tymi, które dotyczą kształtu i budowy podestu) odnoszą się do charakterystyki elektrycznej transformatora, a nie przestrzennego ukształtowania, dlatego też nie powinny znaleźć się w spełniającym wymogi ustawowe zastrzeżeniu ochronnym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty