28.04.2011 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 28 kwietnia 2011 r., sygn. I GSK 197/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędziowie NSA Rafał Batorowicz (spr.) Krystyna Anna Stec Protokolant Patrycja Kozłowska po rozpoznaniu w dniu 28 kwietnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 10 grudnia 2009 r. sygn. akt I SA/Ke 491/09 w sprawie ze skargi P. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] września 2009 r. nr [...] w przedmiocie retrospektywnego zaksięgowania kwoty długu celnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 grudnia 2009r., sygn. akt I SA/Ke 491/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w K., oddalił skargę P. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] września 2009r. nr [...] w przedmiocie długu celnego.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym.

P. W. (dalej: Skarżący) w dniu [...].01.2007r. zgłosił do procedury dopuszczenia do swobodnego obrotu towar w postaci: samochodu osobowego marki Lincoln Town Car o nr nadwozia [...], rok produkcji 2001. Do zgłoszenia celnego Skarżący dołączył: fakturę zakupu z dnia [...].11.2006r. jako dowód zakupu pojazdu na kwotę 1.500,00 USD, akt własności z odzysku o nr [...], oraz Deklarację Wartości Celnej D.W.1.

Organ celny dokonał porównania wartości modeli podobnych pojazdów do pojazdu będącego przedmiotem odprawy celnej. Organ dokonał porównania poprzez dostępne w Internecie amerykańskie strony internetowe z ogłoszeniami pojazdów na sprzedaż wraz z cenami, uwzględniając stan techniczny pojazdu - uszkodzenia, oraz pojazdy oznaczone jako "z odzysku". Wskazane na stronach internetowych ceny pojazdów "z odzysku" marki Lincoln Town Car (z lat od 1996r. do 2001r.) wahają się w przedziale od 2.200,00 USD do 5.900,00 USD. Z uwagi na fakt, że cena samochodu wskazana w dokumencie zakupu (fakturze) odbiegała od cen podobnych modeli, prezentowanych na portalach internetowych organ celny nabrał wątpliwości czy zadeklarowana wartość celna zgłoszonego pojazdu stanowi całkowitą faktycznie zapłaconą lub należną sumę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp