06.07.2011 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 6 lipca 2011 r., sygn. I GSK 685/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Andrzej Kuba (spr.) Sędzia NSA Marzenna Zielińska Protokolant Jarosław Poturnicki po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "M. M." Spółki z o.o. w Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Ł. z dnia 25 maja 2010 r. sygn. akt III SA/Łd 38/10 w sprawie ze skargi "M. M." Spółki z o.o. w Ł. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Ł.; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Łodzi na rzecz "M. M." Spółki z o.o. w Ł. 843 (osiemset czterdzieści trzy) złote, tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 maja 2010 r., sygn. akt III SA/Łd 38/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Ł. oddalił skargę "M. M." Spółki z o. o. w Ł. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] listopada 2009 r., nr [...], w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.

W dniu [...] stycznia 2004 r. "M. M." Spółka z o. o. w Ł. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu, na formularzu SAD Nr [...],towary opisane jako "dietetyczne środki spożywcze", dla których zastosowała zwiększoną stawkę celną 0%.

W następstwie wszczętego postępowania administracyjnego Naczelnik Urzędu Celnego II w Ł. decyzją z dnia [...] września 2006 r. uznał przedmiotowe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej zastosowanej stawki celnej i określił kwotę wynikającą z długu celnego.

W wyniku rozpoznania odwołania strony decyzją z dnia [...] grudnia 2007 r. Dyrektor Izby Celnej w Ł. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

Wyrokiem z dnia 18 listopada 2008 roku, sygn. akt III SA/Łd 81/08, WSA w Ł. uwzględnił skargę "M. M." Spółki z o. o. w Ł. i uchylił powyższą decyzję. W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, iż istota sporu w rozpoznawanej sprawie sprowadzała się do interpretacji, obowiązującego od dnia 15 stycznia 2003 r., przepisu rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie zawieszenia pobierania ceł od niektórych towarów (Dz. U. Nr 226, poz. 2235 ze zm., dalej: rozporządzenie w sprawie zawieszenia pobierania ceł) w zakresie zastosowania zawieszonej stawki celnej "0" do towarów klasyfikowanych do kodu 2106 90 92 0 - opisanych w załączniku do rozporządzenia jako "Preparaty mające charakter dietetycznych środków spożywczych oraz preparaty witaminowe, mineralno - witaminowe, także zawierające produkty roślinne, posiadające pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane przez Ministra Zdrowia". Zdaniem Sądu, organy celne winny ustalić m.in., czy można utożsamiać preparaty mające charakter dietetycznych środków spożywczych z pojęciem dietetycznych środków spożywczych. Według Sądu I instancji nie można przyjąć, że powyższe sformułowania są jednoznaczne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty