Wyrok NSA z dnia 8 marca 2011 r., sygn. I GSK 81/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Robotowska (spr.) Sędziowie NSA Magdalena Bosakirska Cezary Pryca Protokolant Małgorzata Suchocka po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 31 sierpnia 2009 r. sygn. akt III SA/Gl 31/09 w sprawie ze skargi R. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od R. S. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. kwotę 800 zł (osiemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 31 sierpnia 2009 r., sygn. akt III SA/Gl 31/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. oddalił skargę R. S. (zwanego dalej: "Skarżącym") na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...] wydaną w przedmiocie wymiaru należności celnych.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia przyjęte zostały następujące ustalenia faktyczne.
R. S., zgłosił w dniu [...] grudnia 2005 r. do procedury dopuszczenia do obrotu ([...]) samochód osobowy marki [...] rok produkcji 1995, o numerze nadwozia: [...], jako mienie osobiste przywożone przez osobę fizyczną, przenoszącą swoje miejsce stałego zamieszkania z państwa trzeciego na obszar celny Wspólnoty. Do zgłoszenia celnego dołączono m.in. dokument CERTIFICATE OF TITLE nr [...] z dnia [...] września 2005 r. (poprzednia data wydania to [...] listopad 2001 r.), dokument DOCK RECEIPT nr [...], dokument zakupu pojazdu z dnia [...] listopada 2001 r. Po przyjęciu zgłoszenia zostało ono poddane weryfikacji. Z zapisów dokonanych przez funkcjonariusza celnego w polu J przedmiotowego zgłoszenia wynikało, że w tym celu przeprowadzono rewizję celną towaru oraz częściową kontrolę treści zgłoszenia. Zgłoszony samochód zwolniono z należności celnych i podatkowych z zastrzeżeniem jego nieodstępowania przez okres 12 miesięcy od dnia dopuszczenia do obrotu. Towar ten został zwolniony do wnioskowanej procedury celnej w dniu [...] grudnia 2005 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty