Wyrok NSA z dnia 24 marca 2011 r., sygn. I GSK 180/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia NSA Czesława Socha (spr.) Sędzia NSA Urszula Raczkiewicz Protokolant Michał Mazur po rozpoznaniu w dniu 24 marca 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "C." Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 10 grudnia 2009 r. sygn. akt III SA/Gd 377/09 w sprawie ze skargi "C." Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...]; [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia należności celnych i podatkowych 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od "C." Spółki z o.o. w W. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w G. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 10 grudnia 2009 r., sygn. akt III SA/Gd 377/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. oddalił skargę "C." Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] czerwca 2009 r., nr [...], [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług.

Decyzją z 3 dnia października 2008 r. Naczelnika Urzędu Celnego w G.

po zakończeniu postępowania wszczętego z urzędu w odniesieniu do zgłoszenia celnego SAD nr OGL [...] złożonego w imieniu C. Sp. z o.o. z siedzibą w W. dokonał zmiany zapisu w polu 31 SAD w ten sposób, że zamiast "Atlas dla dzieci" wpisano: Wydawnictwo w formie książkowej, ilustrowane bajki dla dzieci, drukowane w twardej oprawie. Dodano dwie nowe pozycje z określeniem kodu, stawki i kwoty. Podwyższył też stawki cła oraz podatku VAT, określił kwotę podatku VAT, określił niezaksięgowaną kwotę należności celnych podlegająca retrospektywnemu zaksięgowaniu oraz nakazał pobrać kwotę stanowiącą niedobór cła wraz z odsetkami.

W uzasadnieniu decyzji Naczelnik Urzędu Celnego w G. wskazał, że w wyniku weryfikacji zgłoszenia celnego w następstwie kontroli przeprowadzonej w spółce przez Urząd Kontroli Skarbowej w W. ustalono, że importowany towar nie stanowił książek dla dzieci lecz zabawki w formie książkowej składające się z tekturowych kart, na których po jednej stronie znajdują się krótkie opisy a na sąsiedniej stronie odpowiadające opisom ilustracje w postaci układanek typu puzzle. Zdaniem organu towar ten stanowił "układankę dowolnego typu", o której mówi pozycja 9503 Taryfy celnej. Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1655/2005 z 10 października 2005 r. dotyczącym klasyfikacji niektórych towarów w Nomenklaturze Scalonej towar, któremu układanki w formie puzzli nadają zasadniczy charakter winien być klasyfikowany do kodu CN 9503609000. Wskazano, że w sprawie zastosowanie miała reguła 3b Ogólnych Reguł Interpretacji Nomenklatury Scalonej odnosząca się do tzw. kryterium komponentu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty