Wyrok NSA z dnia 25 lutego 2011 r., sygn. I GSK 367/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia del. WSA Marzenna Kosewska Protokolant Beata Cisek po rozpoznaniu w dniu 11 lutego 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej N. Z. P. Spółki z o.o. w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. z dnia 3 lutego 2010 r. sygn. akt I SA/Op 404/09 w sprawie ze skargi N. Z .P. Spółki z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od N. Z. P. Spółki z o.o. w O. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w O. kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w O. wyrokiem z dnia 3 lutego 2010 r. o sygn. akt I SA/Op 404/09 oddalił skargę N. Zakłady Produkcyjne Spółka z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia 10 lipca 2009 r. nr [.l..] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe i określenia kwoty długu celnego.

Sąd I instancji orzekł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Dnia 9 października 2000 r. skarżąca O. N. Polska Sp. z o.o. w O. (obecnie N. Zakłady Produkcyjne Sp. z o.o. w O.) dokonała zgłoszenia celnego nr OBR [...]w celu objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu towaru importowanego z Holandii o nazwie handlowej Bebilon sojowy 2, klasyfikując go według kodu PCN 300450100 ze stawką cła 0%.

Decyzją z dnia 6 października 2003 r. Naczelnik Urzędu Celnego we O. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej taryfikacji towaru Bebilon sojowy 2 wskazał więc, że należy go klasyfikować do kodu PCN 210690980 oraz określił kwotę wynikającą z długu celnego.

Na podstawie zgromadzonych w sprawie dowodów organ I instancji ustalił skład, właściwości i zastosowanie importowanych preparatów. W tych ramach wskazał, że Bebilon sojowy 2 to preparat mlekozastępczy, przeznaczony dla niemowląt od 1 do 6 miesiąca życia, wolny od białek mleka krowiego i laktozy, w skład którego wchodzą: izolat białka sojowego, oleje roślinne (palmowy, rzepakowy, kokosowy, słonecznikowy), syrop kukurydziany, składniki mineralne, witaminy, pierwiastki śladowe. Jest produktem zbilansowanym, czyli zawierającym wszystkie składniki w proporcjach właściwych dla określonej grupy wiekowej. Stosowany jest w leczeniu chorób wymagających eliminacji białek mleka krowiego i/lub laktozy (np. w alergii na białka mleka krowiego, w pierwotnej lub wtórnej nietolerancji laktozy, w przewlekłej biegunce związanej z w/w alergią i/lub nietolerancją dwucukrów, w galaktozemii i fruktozemii). Nie zawiera mąki, a tylko izolat białka sojowego (mieszaninę białek wyekstrahowanych z soi). Organ I instancji wykluczył możliwość klasyfikacji produktu do wnioskowanej przez stronę pozycji 3004 obejmującej: "leki (z wyjątkiem produktów z pozycji 3002, 3005 lub 3006) złożone z produktów zmieszanych lub niezmieszanych, dla celów terapeutycznych lub profilaktycznych, przygotowane w odmierzanych dawkach lub opakowaniach do sprzedaży detalicznej" z uwagi na to, że uwaga 1(a) do działu 30 Taryfy celnej wyłącza z tego działu żywność i napoje (takie jak odżywki dietetyczne, odżywki wzmacniające i dla diabetyków, odżywki uzupełniające, napoje wzmacniające i wody mineralne. Zgodnie z tą uwagą przedmiotowy preparat nie może być uznany za lek, gdyż jest pokarmem i produktem spożywczym, posiadającym cechy charakterystyczne dla towarów klasyfikowanych do pozycji 2106 jako "przetwory spożywcze gdzie indziej nie wymienione ani nie włączone".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty