Postanowienie NSA z dnia 25 stycznia 2011 r., sygn. II GSK 1535/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zofia Borowicz po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2011 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Prezydenta Miasta W. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 18 października 2010 r. sygn. akt VII SA/Wa 1339/10 w zakresie odrzucenia skargi w sprawie ze skargi Prezydenta Miasta W. na postanowienie Prezesa Najwyższej Izby Kontroli z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia uchwały w sprawie zastrzeżeń zgłoszonych do wystąpienia pokontrolnego postanawia: oddalić skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 18 października 2010 r., sygn. akt VII SA/Wa 1339/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. odrzucił skargę Prezydenta Miasta W. na postanowienie Prezesa Najwyższej Izby Kontroli w przedmiocie zatwierdzenia uchwały w sprawie zastrzeżeń zgłoszonych do wystąpienia pokontrolnego.
W uzasadnieniu Sąd stwierdził, że Najwyższa Izba Kontroli, dalej zwana NIK, przeprowadziła w Urzędzie Miasta W. kontrolę (nr [...]) w zakresie funkcjonowania spółek z udziałem Gminy W. Zgodnie z art. 53 ustawy z dnia 23 grudnia 1994 r. o Najwyższej Izbie Kontroli (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 231, poz. 1701), dalej zw. ustawą o NIK, z czynności kontrolnych sporządzono protokół. W wystąpieniu pokontrolnym z dnia [...] stycznia 2010 r. przedstawiono wyniki kontroli wraz z ocenami.
W dniu [...] lutego 2010 r. Prezydent Miasta W. złożył zastrzeżenia
do ocen zawartych w wystąpieniu pokontrolnym.
Uchwałą z dnia [...] marca 2010 r. Komisja Odwoławcza NIK oddaliła powyższe zastrzeżenia.
Postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] Prezes NIK zatwierdził ww. uchwałę.
Skargę na powyższe postanowienie Prezesa NIK złożył Prezydent Miasta W., wnosząc o jego uchylenie zarzucił rażące naruszenie prawa materialnego, tj. art. 56 ust. 4 w zw. z art. 61 ust. 1 ustawy o NIK, poprzez zaakceptowanie naruszenia prawa do sprawiedliwej procedury, w szczególności prawa do wysłuchania, a także naruszenie prawa do dwuinstancyjności postępowania, a w konsekwencji naruszenie zasady demokratycznego państwa prawnego, uniemożliwienie usunięcia naruszenia prawa, które mogłoby mieć miejsce dzięki powołaniu Komisji Rozstrzygającej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty