Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2011 r., sygn. II GSK 25/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędzia NSA Rafał Batorowicz Sędzia del. WSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Sprawiedliwości od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W z dnia 2 września 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 534/09 w sprawie ze skargi P.K. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację adwokacką oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 2 września 2009 r., sygn. akt. VI SA/Wa 534/09, uchylił decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] stycznia 2009 r., nr [...], utrzymującą w mocy uchwałę nr [...] z dnia [...] września 2008 r. Komisji Egzaminacyjnej do spraw aplikacji adwokackiej na obszarze właściwości Okręgowej Rady Adwokackiej w K. w przedmiocie ustalenia negatywnego wyniku egzaminu konkursowego na aplikację adwokacką P.K.
W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd, uznając skargę za zasadną, przedstawił następujący stan faktyczny sprawy:
Minister Sprawiedliwości rozpoznał odwołane P.K., w wyniku którego stwierdził, iż otrzymała ona z egzaminu konkursowego na aplikację adwokacką 189 punktów, co jest równoznaczne z uzyskaniem negatywnego wyniku z tego egzaminu.
Organ wskazał, iż zgodnie z treścią art. 75i ust. 3 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze (j.t. z 2008 r. Dz.U. Nr 123, poz. 1058 ze zm. - dalej: ustawa - Prawo o adwokaturze), pozytywny wynik z egzaminu konkursowego uzyskuje kandydat, który uzyskał z testu co najmniej 190 punktów.
Odnosząc się do zarzutu nieprawidłowego sformułowania pytania nr 109, organ poniósł, iż w jego ocenie nie ma wątpliwości, że w sytuacji, gdy strona nie złożyła wniosku o doręczenie jej odpisu wyroku sądu drugiej instancji wraz z uzasadnieniem, to nie może ona też skutecznie wnieść skargi kasacyjnej. Odpowiedź na to pytanie wynika wprost z art. 3985 § 1 k.p.c., stosownie do którego skargę kasacyjną wnosi się "... w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem stronie skarżącej". Tak więc, jeżeli nie nastąpiło takie doręczenie, gdyż strona o nie nie wnosiła lub uczyniła to nieskutecznie, to w ogóle nie powstaje możliwość skutecznego wniesienia skargi kasacyjnej. Zatem jedyną prawidłową odpowiedzią na to pytanie jest odpowiedź (A), a nie udzielona przez P.K. odpowiedź (B).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty