Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (606716)
      • Kadry i płace (26075)
      • Obrót gospodarczy (88754)
      • Rachunkowość firm (3835)
      • Ubezpieczenia (35850)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
      • ZMIANY 2025
      • SYGNALIŚCI
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    21.01.2011 Obrót gospodarczy

    Wyrok NSA z dnia 21 stycznia 2011 r., sygn. I GSK 27/10

     

    Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędziowie NSA Maria Myślińska (spr.) Urszula Raczkiewicz Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w L. z dnia 20 października 2009 r. sygn. akt III SA/Lu 204/09 w sprawie ze skargi K. J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w L., 2) odstępuję od zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego

    Uzasadnienie

    Wojewódzki Sąd Administracyjny w L. wyrokiem z dnia 20 października 2009 r., sygn. akt III SA/Lu 204/09, po rozpoznaniu skargi K. J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] marca 2009 r., nr [...], w przedmiocie długu celnego, uchylił zaskarżoną decyzję i orzekł, że nie podlega ona wykonaniu, a także zasądził na rzecz skarżącego 717 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania, z następującym uzasadnieniem.

    W dniu 14 stycznia 2006 r. K. J. zgłosił do obrotu według dokumentu SAD Nr [...] sprowadzony ze Szwajcarii samochód osobowy marki Jeep Grand Cherokee 4.7, rok produkcji 1999, dołączając do zgłoszenia deklarację elementów dotyczących wartości celnej, umowę sprzedaży z dnia 10 stycznia 2006 r. określającą wartość przedmiotowego pojazdu na kwotę 1.300 CHF, wystawioną przez firmę E., Szwajcaria.

    Zgłoszenie celne zostało przez organ celny przyjęte jako odpowiadające wymogom formalnym zgodnie z art. 62 rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny. W trakcie kontroli zgłoszenia celnego w trybie art. 78 WKC stwierdzono, że przepisy regulujące procedurę celną zostały zastosowane w oparciu o nieprawidłowe dane zawarte w tym zgłoszeniu. Pismem z dnia 30 stycznia 2006 r., Dyrekcja Okręgu Celnego Sekcji Dochodzeniowej Z. w Szwajcarii przesłała wykaz szwajcarskich firm nieistniejących bądź nieodnalezionych, w którym figurował eksporter przedmiotowego pojazdu.

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty
    • Przewodnik podatkowy inwestora - prawo celne
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2025 INFOR PL S.A.