Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2011 r., sygn. II GSK 11/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Sędzia NSA Rafał Batorowicz Sędzia del. WSA Ludmiła Jajkiewicz Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 23 września 2009 r. sygn. akt V SA/Wa 805/09 w sprawie ze skargi S. S. na decyzję Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji o przyznaniu płatności bezpośrednich do gruntów rolnych oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
I
Wyrokiem objętym skargą kasacyjną Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę S. S. na decyzję Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] marca 2009 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji o przyznaniu płatności bezpośrednich do gruntów rolnych.
Relacjonując stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że wnioskiem z dnia 8 czerwca 2004 r. skarżący wystąpił do Kierownika Biura Powiatowego ARiMR w B. o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych na rok 2004. Decyzją z dnia [...] grudnia 2004 r. organ przyznał S. S. wnioskowane płatności w łącznej wysokości 10.600,83 zł.
Decyzją z dnia [...] lutego 2009 r. Dyrektor [...] Oddziału Regionalnego ARiMR na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 w zw. z art. 157 § 2 i art. 158 § 1 k.p.a. stwierdził nieważność decyzji z dnia [...] grudnia 2004 r. Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie organ wskazał, iż podstawę przyznania płatności stanowi art. 2 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 6, poz. 40 ze zm.), zgodnie z którym producent rolny ma prawo do ubiegania się o płatności bezpośrednie do gruntów rolnych, jeżeli spełnia łącznie określone w ustawie przesłanki: jest posiadaczem gospodarstwa rolnego, grunty rolne utrzymywane są w dobrej kulturze rolnej, łączna powierzchnia działek rolnych, które kwalifikują się do objęcia płatnościami jest nie mniejsza niż 1 ha. W niniejszej sprawie producent rolny S. S. wraz z małżonką W. S. przekazał gospodarstwo rolne w dniu [...] listopada 2004 r. na rzecz córki M. S. na podstawie umowy darowizny sporządzonej w formie aktu notarialnego w dniu [...] listopada 2004 r., a więc w dacie wydawania decyzji o przyznaniu płatności, tj. w dniu [...] grudnia 2004 r., nie był posiadaczem gospodarstwa. Tym samym decyzja ta rażąco naruszała przepis art. 2 ustawy o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych, co uzasadniało stwierdzenie jej nieważności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty