12.01.2011 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2011 r., sygn. II GSK 20/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Magdalena Bosakirska Sędzia NSA Stanisław Gronowski (spr.) Sędzia del. WSA Krystyna Józefczyk Protokolant Paulina Piasecka po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "E." S.A. we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 19 sierpnia 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 664/09 w sprawie ze skargi "E." S.A. we W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] stycznia 2009 r. nr Sp. [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W.z dnia 19 sierpnia 2009 r., sygn. akt VI SA/Wa 664/09, wydanym w sprawie ze skargi E. S.A. z siedzibą we W. na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt. "[...]", oddalono skargę.

Wyrok zapadł na tle następującego stanu faktycznego sprawy:

W dniu [...] maja 2006 r. E. S.A. z siedzibą we W., zwana dalej "skarżącą", złożyła do Urzędu Patentowego RP podanie o udzielenie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt. "[...]". Kołek ten, jak wynika ze zgłoszenia, stanowi część składową, gdyż służy do mocowania listew progowych maskujących.

Istotą wzoru przemysłowego, w świetle jego opisu, jest nowa postać kołka mocującego przejawiająca się w jego kształcie. Kołek mocujący, pokazany na rysunku fig. 1 i fotografii fig. 1.1., charakteryzuje się tym, że ma elementy blokujące w kształcie płytek prostokątnych o zaokrąglonych promieniowo powierzchniach czołowych, które usytuowane są prostopadle do powierzchni bocznej kołka w kształcie walca. Elementy blokujące rozmieszczone są dookoła kołka z zachowaniem wzajemnych odstępów w kierunku osiowym oraz przesunięte są w co drugim rzędzie o pół podziału tak, że płytki prostokątne w co drugim rzędzie znajdują się w środku luki między płytkami prostokątnymi rzędu poprzedzającego. Do góry kołek rozszerza się stożkowo w prowadnicę walcową o średnicy nieco niniejszej od średnicy wyznaczonej przez zaokrąglone promieniowo krawędzie płytek prostokątnych. Na prowadnicy walcowej znajduje się szyjka z łbem prostokątnym. Szyjka utworzona jest z dwóch powierzchni bocznych równoległych względem siebie oraz dwóch powierzchni bocznych odchylających się łukowo do połączenia z krótszymi bokami łba prostokątnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp