Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2011 r., sygn. II FSK 1194/10
Zawarcie przez Spółkę z Nadleśnictwem umowy z elementami posiadania służebności (wejścia na grunt, oczyszczanie go z roślinności drzewiastej i krzewiastej), nie wyklucza faktycznego władztwa Spółki w rozumieniu art. 336 k.c. w odniesieniu do gruntów leśnych, na których posadowiono słupy elektroenergetyczne wraz z liniami tego rodzaju. Na Spółce jako na posiadaczu ciąży obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości, stosownie do treści przepisów art. 3 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA del. Teresa Porczyńska (sprawozdawca), Protokolant Tomasz Jankowski, po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. [...] O. Spółka Akcyjna w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 3 lutego 2010 r. sygn. akt I SA/Bd 943/09 w sprawie ze skargi P. [...] O. Spółka Akcyjna w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia 27 października 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2006 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 3 lutego 2010 r., sygn. akt I SA/Bd 943/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę P. S.A. w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia 27 października 2009 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2006 r.
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji wynika, że Burmistrz P. decyzją z dnia 9 września 2009 r. określił P. S.A. zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od nieruchomości za rok 2006 w wysokości 106.732 zł, opodatkowując grunty znajdujące się pod liniami energetycznymi.
Organ wskazał, że skarżąca w okresie od 1 stycznia 2006 roku pozostawała posiadaczem zależnym gruntów położonych pod liniami energetycznymi na terenie miasta i gminy P., które były w zarządzie Lasów Państwowych, a następnie zostały udostępnione umową podatnikowi w celu utrzymania i umożliwienia eksploatacji linii energetycznych. Mając na uwadze powyższy fakt oraz kierując się postanowieniami przepisu art. 3 ust. 1 pkt. 4 lit. a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 ze zm.), organ podatkowy uznał, że skarżąca jest podatnikiem podatku od nieruchomości, przyjmując jednocześnie, iż przez pojęcie "tytuł prawny" należy rozumieć, nie tylko typową umowę dzierżawy lub najmu, ale także zarząd, użytkowanie wieczyste, użytkowanie oraz inne szczególne formy prawne korzystania z nieruchomości Skarbu Państwa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty