02.12.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2011 r., sygn. I FSK 1685/10

Wolą ustawodawcy przypadki, w których z wyroku TSUE wynika, że przepisy prawa krajowego pozostały w kolizji z przepisami prawa wspólnotowego należy kwalifikować jako podstawę do wznowienia postępowania, o której mowa w art. 240 par. 1 pkt 11 Ordynacji podatkowej, a nie jako jedną z podstaw do stwierdzenia nieważności decyzji.

Teza urzędowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek (sprawozdawca), Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia WSA del. Danuta Oleś, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa Wielobranżowego C.-S. T. P., G. P. Spółka jawna z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 21 lipca 2010 r. sygn. akt III SA/Gl 1351/10 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa Wielobranżowego C.-S. T. P., G. P. Spółka jawna z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 5 marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za listopad 2004 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Skarga kasacyjna "P.W. C." T. P., G. P. Sp. j. w W. dotyczy wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 21 lipca 2010 r., sygn. akt III SA/Gl 1351/10, na mocy którego Sąd ten, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), zwanej dalej "P.p.s.a.", oddalił skargę spółki na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 5 marca 2010 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej tego organu dotyczącej określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za listopad 2004 r.

Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu sprawy wynikało, że po przeprowadzeniu w spółce przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w B. kontroli podatkowej w zakresie prawidłowości rozliczenia podatku od towarów i usług za listopad 2004 r. stwierdzono, iż spółka w kontrolowanym okresie uwzględniła w rejestrze zakupów oraz odliczyła w deklaracji podatkowej VAT-7 podatek naliczony wynikający z 11 faktur dotyczących zakupu miału węglowego, wystawionych przez F.H. "A." A. S.. Z pisma Naczelnika Urzędu Skarbowego w B. wynikało zaś, że A. Sowińska dokonała rejestracji w zakresie podatku od towarów i usług w dniu 7 grudnia 2004 r. W związku z tym organ podatkowy uznał, że A. S. była podmiotem nieuprawnionym do wystawienia tych faktur, ponieważ nie była czynnym podatnikiem VAT. W konsekwencji organ stwierdził, na podstawie § 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zwanego dalej "rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r.", że spółka nie była uprawniona do dokonania odliczenia podatku od towarów i usług z zakwestionowanych faktur.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne