22.12.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 22 grudnia 2011 r., sygn. II FSK 1330/11

Przenośny pawilon handlowy nie stanowi budowli w rozumieniu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego, nie jest także budowlą w rozumieniu art. 1a pkt 2 i art. 2 ust. 1 pkt 3 u.p.o.l., mieszcząc się jedynie w definicji tymczasowego obiektu budowlanego. Tym samym nie stanowi przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Anna Dumas, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Sławomir Presnarowicz, Protokolant Tomasz Jankowski, po rozpoznaniu w dniu 22 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 stycznia 2011 r. sygn. akt I SA/Łd 1260/10 w sprawie ze skargi B. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia 31 sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2010 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. K. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę B.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia 31 sierpnia 2010 r. w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2010 r.

Stan sprawy Sąd przedstawił następująco:

Decyzją z dnia 17 czerwca 2010 r. Burmistrz Miasta T. umorzył postępowanie w sprawie ustalenia B.K. wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2010 r. ze względu na jego bezprzedmiotowość. Uzasadniając rozstrzygnięcie wskazał, że wszczęcie postępowania nastąpiło na skutek złożenia przez skarżącą informacji w sprawie podatku od nieruchomości za 2010 r., w której zadeklarowano do opodatkowania budowle o wartości 10.000,- zł. Informacja dotyczyła przenośnego pawilonu handlowego nietrwale związanego z gruntem, usytuowanego pod wiatami na targowisku w T.. Ponieważ jednak obiekt zgłoszony do opodatkowania nie jest budowlą, gdyż nie jest trwale związany z gruntem, należy go zakwalifikować jako tymczasowy obiekt budowlany w rozumieniu art. 3 pkt 5 in fine ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm, dalej: Prawo budowlane). Kwalifikacja ta wyklucza przenośny pawilon handlowy z klasy obiektów stanowiących przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości, w związku z czym postępowanie podatkowe jako bezprzedmiotowe należało umorzyć.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne