Wyrok NSA z dnia 21 września 2011 r., sygn. II FSK 610/10
Jeżeli nabycie wiezrytelności nie podlega podatkowi od towarów i usług to słusznie przyjęto w zaskarżonym wyroku że czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art.2 pkt.4 u.p.c.c.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia NSA del. Teresa Porczyńska (sprawozdawca), Protokolant Agata Grabowska, po rozpoznaniu w dniu 21 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L. sp. z o.o. z siedzibą w G. i L. S.A. z siedzibą w M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 27 października 2009 r. sygn. akt I SA/Gd 491/09 w sprawie ze skargi L. sp. z o.o. z siedzibą w G. i L. S.A. z siedzibą w M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 5 maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od L. sp. z o.o. z siedzibą w G. i L. S.A. z siedzibą w M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 5400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 27 października 2009 r., sygn. akt I SA/Gd 491/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę L. P. Sp. z o.o. w G. i L. G. S.A. w M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 5 maja 2009 r. w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji wynika, że postanowieniem z dnia 19 września 2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w G. wszczął postępowanie podatkowe w sprawie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu umowy sprzedaży wierzytelności, zawartej w dniu 3 stycznia 2005 roku pomiędzy L. M. S.A. z siedzibą w M. a L. P. sp. z o.o. z siedzibą w G.. Na podstawie powyższej umowy spółka L. M. zbyła na rzecz spółki L. P. zorganizowaną część przedsiębiorstwa nie sporządzającą samodzielnego bilansu, w postaci działu transportu samochodowego oraz sprzedaży hurtowej paliw silnikowych i lekkiego oleju opałowego, w tym wierzytelności pieniężne związane z jego prowadzeniem, w łącznej wysokości 122.384.368,93 złotych. Łączną wysokość praw i wierzytelności, w tym wierzytelności pieniężnych związanych z prowadzeniem działu strony określiły w aneksie z dnia 18 marca 2005 roku na kwotę 118.757.100,81 złotych. Natomiast łączna cena sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa została ustalona na kwotę 143.339.448,81 złotych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty