16.11.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2011 r., sygn. II FSK 915/10

U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia del. WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, Protokolant Agata Grabowska, po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 18 grudnia 2009 r. sygn. akt I SA/Łd 652/09 w sprawie ze skargi R. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 9 czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2003 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi, 2) zasądza od R. J. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 3700 (słownie: trzy tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 grudnia 2009 r. sygn. akt I SA/Łd 652/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił zaskarżoną przez R.J. - zwanego dalej "Skarżącym", decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 9 czerwca 2009 r. w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2003 r.

Przedstawiając w uzasadnieniu wyroku stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że Skarżący prowadził działalność gospodarczą pod firmą R. w zakresie produkcji i handlu odzieżą skórzaną. Naczelnik Urzędu Skarbowego L., po przeprowadzeniu kontroli podatkowej, decyzją z dnia 29 października 2008r. określił Skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2003 r. w wysokości 172.390 zł.

Skarżący odwołał się od powyższej decyzji, zarzucając jej naruszenie art. 122 i art. 187 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), poprzez wydanie jej na podstawie domniemania, a nie dowodów zgromadzonych w toku postępowania. W przekonaniu Skarżącego, organ podatkowy błędnie ocenił wpłaty na jego rachunki bankowe dokonane przez: H.G., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą H. , A.. Wpłaty te nie miały - wbrew temu co stwierdził organ podatkowy - związku z prowadzoną przez Skarżącego działalnością gospodarczą. W dalszej części uzasadnienia przedstawiono relacje, jakie według Skarżącego, łączyły go z wymienionymi podmiotami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne