Wyrok NSA z dnia 10 listopada 2011 r., sygn. I FSK 153/11

Usługa (w postaci rozliczenia nakładów na dzierżawioną nieruchomość) realizowana jest w momencie rozliczania (a nie ponoszenia) nakładów.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 10 listopada 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej O. S.A. z siedzibą w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 25 sierpnia 2010 r. sygn. akt I SA/Po 478/10 w sprawie ze skargi O. S.A. z siedzibą w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz O. S.A. z siedzibą w P. kwotę 387 (słownie: trzysta osiemdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji oraz przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania przed organem podatkowym.

1.1. Wyrokiem z dnia 25 sierpnia 2010 r., sygn. akt I SA/Po 478/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę O. S.A. z siedzibą w P. (dalej również jako: Spółka, Podatnik, Strona lub Skarżąca) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2007 r., w przedmiocie podatku od towarów usług.

1.2. Przedstawiając stan faktyczny Sąd pierwszej instancji podał, że we wniosku z dnia 17 września 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego Spółka wskazała, iż w 1997 zawarła, w formie aktu notarialnego z czterema osobami fizycznymi umowy dzierżawy gruntów rolnych, na okres 20 lat. Umowa skutkowała po stronie wnioskodawczyni prawem użytkowania nieruchomości, zobowiązując zarazem Spółkę do uiszczenia czynszu dzierżawnego w całości z góry za cały okres dzierżawy. Następnie Skarżąca wybudowała na dzierżawionym gruncie budynki wraz z infrastrukturą towarzyszącą, co skutkowało ulepszeniem przedmiotowych nieruchomości. Aktualnie natomiast współwłaściciele nieruchomości zamierzają rozwiązać umowę dzierżawy i w drodze sprzedaży przenieść na Spółkę własność przedmiotowych gruntów. Przy czym dwóch współwłaścicieli oddanych w dzierżawę gruntów, posiada w Spółce po ponad 5% akcji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne