Wyrok NSA z dnia 10 listopada 2011 r., sygn. I FSK 1665/11
Zbycie, nawet kilkunastu działek budowlanych, powstałych z podziału gruntu rolnego nabytego na cele prywatne i po urzędowej zmianie przeznaczenia tego gruntu (bez udziału zbywcy), nie stanowi per se działalności handlowej podlegającej opodatkowaniu VAT, gdy brak przesłanek świadczących o takiej aktywności sprzedawcy w przedmiocie zbycia przedmiotowych gruntów, która byłaby porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem (brak przesłanek zawodowego - stałego i zorganizowanego charakteru takiej działalności), co wskazuje, że w takim przypadku mamy do czynienia z czynnościami mieszczącymi się w ramach zarządu majątkiem prywatnym - nie mającym cech działalności gospodarczej w rozumieniu VAT.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Maciej Jaśniewicz, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 10 listopada 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 30 stycznia 2009 r. sygn. akt III SA/Gl 1356/08 w sprawie ze skargi A.K. na interpretację M.F. z dnia 31 marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług - interpretacja prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną interpretację Ministra Finansów z dnia 31 marca 2008 r. nr [...], 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz A. K. kwotę [...] (..) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania za obydwie instancje.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.
1.1. Wyrokiem z 30 stycznia 2009 r., sygn. akt III SA/Gl 1356/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę A. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 31 marca 2008 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług A. K. podała, iż w 1991 r. nabyła razem z mężem niezabudowaną nieruchomość rolną. W 1997 r. nabyli drugą nieruchomość niezabudowaną jako tereny rolnicze. Obie nieruchomości zostały nabyte dla własnych potrzeb na poszerzenie gospodarstwa rolnego. Wnioskodawca nie jest i nie był rolnikiem ryczałtowym, nie dokonywał żadnej sprzedaży produktów rolnych. Pierwsza nieruchomość używana była wyłącznie na działalność rolniczą (i to w części, tej używanej do dzisiaj), a w części nieużywanej (zaplecze dla budowy drogi szybkiego ruchu) została sprzedana w 2005 r. Druga nieruchomość nie była nigdy wykorzystywana rolniczo z uwagi na usytuowanie terenu i w grudniu 2007 r. została sprzedana. Środki ze sprzedaży obu nieruchomości zostały przeznaczone na remont domu mieszkalnego i potrzeby osobiste oraz założenie indywidualnego konta emerytalnego. Obie działki nie były przedmiotem najmu ani dzierżawy, nie były też wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej, a w 2000 r. zostały uchwałami Rady Gminy przekwalifikowane na tereny przemysłowo-handlowe. Ponieważ nie mogły być wykorzystywane na cele rolnicze zostały sprzedane. Wnioskodawczyni wspólnie z mężem prowadzi od 1982 r., w ramach spółki cywilnej, działalność gospodarczą w zakresie konserwacji, mechaniki, blacharstwa, lakiernictwa samochodowego. Wnioskodawczyni zapytała, czy dokonując w grudniu 2007 r. sprzedaży stanowiącej majątek wspólny drugiej działki, która nigdy nie była związana z działalnością gospodarczą oraz nie była nabyta w celu odprzedaży, powinna zapłacić podatek od towarów i usług. Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie strona wskazała, że sprzedaż prywatnego majątku osób fizycznych, nabytego uprzednio jako tereny rolnicze dla własnych potrzeb, niezwiązanego z działalnością gospodarczą, nie podlega podatkowi od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty