Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2011 r., sygn. I FSK 474/11
Upadłość jest również egzekucją, którą prowadzi się wobec całego majątku upadłego dłużnika celem przymusowego, ale wspólnego i w zasadzie równego (poprzez proporcjonalny podział uzyskanych z masy upadłości środków) zaspokojenia wszystkich wierzycieli, którzy zgłosili w sposób prawidłowy swój udział w tym postępowaniu.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk - Sadowski, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Maciej Jaśniewicz, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 grudnia 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 631/10 w sprawie ze skargi A. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 14 grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności członka zarządu za zaległości podatkowe spółki w podatku od towarów i usług za styczeń 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 9 grudnia 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 631/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 14 grudnia 2009 r. w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności członka zarządu za zaległości podatkowe spółki w podatku od towarów i usług za styczeń 2004 r.
2. Sąd pierwszej instancji przedstawiając stan sprawy podał, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. z 2 lipca 2009 r., orzekającą o odpowiedzialności A. W. za zaległości "E." Sp. z o.o. w podatku od towarów i usług za ww. okres rozliczeniowy, w związku z pełnieniem przez nią funkcji prezesa zarządu tej spółki. Organy uznały, że spełnione zostały pozytywne przesłanki z art. 116 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.; dalej Ordynacja podatkowa), skoro ustalono, że skarżąca pełniła funkcję członka zarządu ww. spółki w okresie, w którym powstała zaległość podatkowa (o czym świadczy protokół z 28 października 2003 r. nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki, w którym stwierdza się, że postanowiono powołać ją na prezesa jednoosobowego zarządu spółki), zaś egzekucja z majątku spółki okazała się bezskuteczna - postanowieniem z 23 marca 2009 r., działając jako organ egzekucyjny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w W. umorzył postępowanie egzekucyjne prowadzone wobec spółki z tytułu przedmiotowych zaległości podatkowych z uwagi na jego bezskuteczność. Organy przyjęły również, iż w niniejszej sprawie nie zachodzą przesłanki zwalniające skarżącą z odpowiedzialności członka zarządu za zaległości podatkowe spółki z art. 116 Ordynacji podatkowej, gdyż skarżąca złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości dopiero 21 lipca 2004 r., pomimo że - w ocenie organów - sytuacja finansowa spółki dawała podstawy do złożenia takiego wniosku już pod koniec 2003 r. Nadto skarżąca nie wskazała majątku spółki, z którego egzekucja umożliwiałaby zaspokojenie zaległości podatkowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty