08.12.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2011 r., sygn. I FSK 1741/11

W przypadku działalności gospodarczej w zakresie handlu, zamiar częstotliwego wykonywania czynności ujawniony być musi już w momencie nabycia towaru, a nie w momencie jego sprzedaży. Pojęcie "handel" oznacza bowiem dokonywanie w sposób zorganizowany zakupów towarów w celu ich odsprzedaży. Już zatem sam zamiar prowadzenia działalności gospodarczej, potwierdzony obiektywnymi dowodami, przesądza o potrzebie traktowania danego podmiotu jako podatnika VAT, nawet gdy przewidywana działalność gospodarcza, która miała prowadzić do transakcji opodatkowanych, nie zostanie zrealizowana.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka (sprawozdawca), Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 20 maja 2009 r. sygn. akt I SA/Ol 155/09 w sprawie ze skargi D. T. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 14 listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok, 2) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 14 listopada 2008 r. nr [...], 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz D. T. kwotę 597 zł (słownie: pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 20 maja 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę D. T. na interpretację Ministra Finansów z dnia 14 listopada 2008 r. w przedmiocie zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego przez Sąd I instancji stanu sprawy wynikało, że skarżący zwrócił się do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności sprzedaży działek przeznaczonych pod zabudowę.

Wskazał, że jego rodzice w 2000 r. nabyli od Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej "P." w S., z zamiarem powiększenia posiadanego gospodarstwa rolnego, działki oznaczone nr geodezyjnymi [...] o łącznej powierzchni 15,2631 ha, przeznaczone na cele rolnicze. Z opisów i map nieruchomości sporządzonych w Starostwie Powiatowym w G. w 2000 r. oraz z zaświadczenia Urzędu Gminy w G. wynikało, że w planie zagospodarowania przestrzennego działki te przeznaczone były pod uprawy polowe. Wyjaśnił, że przedmiotowa nieruchomość stanowiła gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. W dniu 16 stycznia 2004 r. rodzice darowali wnioskodawcy i jego bratu udziały wynoszące po 49/100 części we współwłasności niezabudowanej nieruchomości, składającej się z wymienionych wyżej działek. W dniu 8 lipca 2008 r. wnioskodawca otrzymał od rodziców darowiznę w postaci udziału 2/100 części we współwłasności tej nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne