Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2011 r., sygn. I FSK 244/11
Uznanie czynności sprzedaży udziału w prawie użytkowania wieczystego oraz udziału we współwłasności budynków za usługę, godziłoby w zasadę racjonalnego ustawodawcy, która musi być uwzględniana w demokratycznym państwie prawnym.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia WSA (del.) Danuta Oleś (spr.), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 29 września 2010 r. sygn. akt III SA/Gl 892/10 w sprawie ze skargi W. S. Sp. z o.o. w S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 18 listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok, 2) oddala skargę W. S. Sp. z o.o. w S. 3) zasądza od W. S. Sp. z o.o. w S. na rzecz Ministra Finansów kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Minister Finansów skargą kasacyjną zaskarżył wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 29 września 2010 r., sygn. akt III SA/Gl 892/10, w którym uwzględniono skargę "W" sp. z o.o. z siedzibą w S. i uchylono indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 18 listopada 2009 r. wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług.
W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd I instancji przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że w dniu 31 sierpnia 2009 r. "W" sp. z o.o. z siedzibą w S. (zwana dalej "Spółką" lub "Skarżącą") złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania sprzedaży udziału w nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkami i budowlami.
We wniosku Spółka wskazała, że w udziale wynoszącym 9/10 jest współużytkownikiem wieczystym gruntu oraz współwłaścicielem usytuowanych na gruntach budynków i budowli. Nabycie udziału nastąpiło w 2001 r. Zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami sprzedaż udziału w użytkowaniu wieczystym nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wobec czego od tej części odprowadzono podatek od czynności cywilnoprawnych, a sprzedaż udziału w budynkach i budowlach była zwolniona z VAT na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Obecnie Spółka zamierza sprzedać udziały na rzecz drugiego współużytkownika i współwłaściciela gruntu, budynków i budowli. Zgodnie z umową przedwstępną sprzedaży z dnia 7 listopada 2007 r. cena sprzedaży wyniesie 100.000,00 PLN brutto. Wartość sprzedanego udziału w nieruchomości ustalono w oparciu o kalkulacje ekonomiczne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty