Wyrok NSA z dnia 11 października 2011 r., sygn. II FSK 658/10
Organ podatkowy oceniając wiarygodność i moc dowodów nie jest ograniczony kryteriami formalnymi ustalającymi wartość poszczególnych dowodów, tylko dokonuje jej na podstawie własnego przekonania, opartego na wszechstronnym rozważeniu całego zebranego materiału dowodowego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jan Rudowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia NSA del. Teresa Porczyńska, Protokolant Agata Han, po rozpoznaniu w dniu 11 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 12 listopada 2009 r. sygn. akt I SA/Kr 1194/09 w sprawie ze skargi M. C. i P. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 18 maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 12 listopada 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji w sprawie ze skargi M. C. i P. C., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 18 maja 2009 r. w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych.
Przebieg postępowania podatkowego poprzedzający wydanie wyroku. Na mocy aktu notarialnego z dnia 27 czerwca 2007 r. skarżący nabyli z majątku wspólnego niezabudowaną działkę nr 1450 o powierzchni 19 arów położoną w N.gmina K. za cenę 24 000zł. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego działka w części została położona na terenach mieszkalnictwa zagrodowego, a w części na terenach dróg o szerokości w liniach rozgraniczających 15 m.
Pismem z dnia 13 września 2007 r. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w K. wezwał skarżących do złożenia wyjaśnień poprzez opisanie nieruchomości i przedłożenie stosownych dokumentów potwierdzających wartość nabytego gruntu. Pismem z dnia 9 października 2007r. skarżący wskazali, że zgodnie z brzmieniem księgi wieczystej na nabytej działce znajdował się pas ziemi o pow. ok. 1 ara przeznaczony na przechód, przejazd i przegon. Działka była położona także na terenie drogi lokalnej o szerokości w liniach rozgraniczających 15 m., co skutkowało koniecznością odstąpienia na rzecz drogi 7,5 metra na całej szerokości działki o powierzchni 2,1 ara. Nieruchomość w momencie nabycia nie była przystosowana do zabudowy z uwagi na duży kąt pochylenia terenu, spływające wody roztopowe, konieczność podniesienia terenu (konieczne było przywiezienie ok. 4 tys.m3 ziemi).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty