07.12.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2011 r., sygn. I FSK 1041/10

Nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 9 ust. 1 Dyrektywy 112 (a tym samym art. 15 ust. 2 u.p.t.u.). O tym, że dokonujący sprzedaży gruntu budowlanego podmiot działał w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, a nie w ramach zarządu majątkiem prywatnym wykonując prawo własności, decyduje stopień jego aktywności w zakresie obrotu nieruchomościami, który wskazuje, że angażuje on środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (spr.), Sędzia WSA (del.) Danuta Oleś, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 29 marca 2010 r. sygn. akt III SA/Gl 1561/09 w sprawie ze skargi P. C. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 16 września 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz P. C. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 29 marca 2010 r., sygn. akt III SA/Gl 1561/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, po rozpoznaniu skargi P. C. na interpretację Ministra Finansów z dnia 16 września 2009 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną, stwierdził, że nie podlega ona wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku oraz zasądził na rzecz strony zwrot kosztów postępowania sądowego.

1.2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji była kwestia opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży odziedziczonych działek przez spadkobierców (w tym wnioskodawczyni), w tym w wykonaniu zawartych jeszcze przez spadkodawcę umów przedwstępnych. Wnioskodawczyni wskazała, że w drodze dziedziczenia ustawowego po zmarłym 31 marca 2008 r. dziadku nabyła do swojego majątku osobistego 1/8 spadku, w skład którego wchodzą m.in. nieruchomości gruntowe - działki niezabudowane oraz zabudowane. Część ze szczegółowo opisanych przez wnioskodawczynię działek była przez spadkodawcę za jego życia wydzierżawiana, a z chwilą jego śmieci spadkobiercy (w tym wnioskodawczyni) wstąpili w prawa spadkodawcy i kontynuują umowy dzierżawy dotyczące tych działek.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne