Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2011 r., sygn. I FSK 1683/10
Wiążąca wykładnia prawa, w sprzeczności z którą nie mogą pozostawać podstawy skargi kasacyjnej, dotyczy zarówno wykładni przepisów prawa materialnego, jak i procesowego. Nie ma też rozbieżności w poglądach co do tego, że związanie wykładnią prawa nie obejmuje swym zakresem ocen dotyczących stanu faktycznego.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia WSA del. Inga Gołowska (sprawozdawca), Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. C. i W. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 sierpnia 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 1368/10 w sprawie ze skargi E. C. i W. C. na interpretacje indywidualne Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2007 r. nr [...], nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1.Wyrok Sądu I instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1.Wyrokiem z 17 sierpnia 2010r. sygn. akt: III SA/Wa 1368/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi E. C. i W. C. na interpretacje indywidualne Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2007 r. nr [...], nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.
1.2. Sąd I instancji podał, że wnioskami z 30 sierpnia 2007r. E. C. i W. C. zwrócili się do Ministra Finansów o udzielenie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek budowlanych. W uzasadnieniu wniosków wyjaśnili, że w dniu 15 maja 2006r. nabyli od osób fizycznych, do wspólnego majątku małżeńskiego, dwie działki o łącznej powierzchni 776 m2. Działki te miały być przeznaczone na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych synów Skarżących. W dniu 23 maja 2007r. dokupili od miasta H. kolejne dwie działki o łącznej powierzchni 227 m2 celem poprawy zagospodarowania już posiadanych. Działki te graniczyły ze sobą i stanowiły w sensie funkcjonalnym całość. Skarżący wyjaśnili, że wydaną na ich wniosek decyzją z 16 listopada 2006r. Burmistrz H. ustalił warunki zabudowy terenu dla działek o nr ewidencyjnych [...], [...], [...] i [...]. Wnioskodawcy w dniu 13 lipca 2007r. i 7 sierpnia 2007r. sprzedali wskazane działki spółce l. S.A. z siedzibą w G. oraz wyjaśnili, że złożyli Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o przeznaczeniu przychodu ze sprzedaży nieruchomości na cele mieszkaniowe, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. e ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. dalej-u.p.d.o.f.) W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym Skarżący zapytali - czy mają obowiązek naliczenia i odprowadzenia podatku od towarów i usług od dokonanej transakcji w sytuacji, gdy sprzedaż działek była niezwiązana z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą? Skarżący ocenili, że dokonana przez nich sprzedaż działek nie jest obciążona podatkiem od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty