08.12.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2011 r., sygn. II FSK 1007/10

Możliwość umorzenia zaległości podatkowych ma charakter wyjątkowy i jest odstępstwem od konstytucyjnej zasady powszechności opodatkowania. Nie można w związku z tym ustawowych przesłanek umorzenia zaległości podatkowych interpretować rozszerzająco.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), Sędziowie NSA Tomasz Kolanowski, WSA del. Lidia Ciechomska-Florek, Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 21 stycznia 2010 r. sygn. akt I SA/Go 533/09 w sprawie ze skargi D. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 14 września 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowych oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z 21 stycznia 2010 r., I SA/Go 533/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę D. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z 14 września 2009 r., Nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowych w zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych za 2008 r.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym przyjętym przez sąd pierwszej instancji. W dniu 24 lutego 2009 r. skarżący wniósł do Naczelnika Urzędu Skarbowego w G. o umorzenie zaległości podatkowych w podatku VAT lub rozłożenie ich na raty. Wniosek ten sprecyzował w dniu 16 marca 2009 r. wskazując, że prosi również o umorzenie zaległości w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2008 r. Skarżący wskazał, że od grudnia 2007 r. do października 2008 r. prowadził działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych, ale młody wiek, brak doświadczenia i nieuczciwość kontrahentów sprawiły, że działalność zaczęła przynosić straty. Obecnie jest zadłużony w wielu bankach, a jedna z firm oskarżyła go o kradzież rusztowań. Swoich należności ma zamiar dochodzić drogą sądową, ale to wymaga czasu. Przez te problemy pogorszył się stan jego zdrowia, ma nerwicę i trafił do szpitala z rozpoznaniem stanu przedzawałowego. Na utrzymaniu ma niepracującą żonę i dwuletniego syna. Dzięki pomocy rodziców i teściów nie musi korzystać z pomocy opieki społecznej. Zajęcie dochodów skarżącego pozbawi go wraz z rodziną środków do życia i szans na wspólną przyszłość.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty