10.11.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 10 listopada 2011 r., sygn. I FSK 1666/11

Zbycie nawet kilkunastu działek budowlanych powstałych z podziału gruntu rolnego nabytego na cele prywatne i po zmianie przeznaczenia tego gruntu, nie stanowi per se działalności handlowej podlegającej opodatkowaniu VAT, gdy brak przesłanek świadczących o takiej aktywności sprzedawcy w przedmiocie zbycia przedmiotowych gruntów, która byłaby porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem (brak przesłanek zawodowego - stałego i zorganizowanego charakteru takiej działalności), co wskazuje, że w takim przypadku mamy do czynienia z czynnościami mieszczącymi się w ramach zarządu majątkiem prywatnym, niemającym cech działalności gospodarczej w rozumieniu VAT.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Maciej Jaśniewicz, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 10 listopada 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 25 lutego 2009 r. sygn. akt I SA/Sz 630/08 w sprawie ze skargi W. M. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 11 lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.

1.1. Wyrokiem z 25 lutego 2009 r., sygn. akt I SA/Sz 630/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w sprawie ze skargi W. M. uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z 11 lutego 2008 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług, stwierdzając, że nie podlega ona wykonaniu oraz zasądził na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania.

1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług skarżący wskazał, że w 1991 r. zakupił, jako osoba fizyczna, niezabudowaną działkę gruntu "na potrzeby własne". Wnioskodawca nie ma obecnie potrzeby użytkowania przedmiotowej nieruchomości w całości i zamierza wydzielić z tego gruntu ok. 10 działek, a następnie sprzedać kilka z nich. Projektowane działki będą mogły być wykorzystane pod budownictwo mieszkalno-pensjonatowe, co potwierdziła decyzja Burmistrza Miasta i Gminy C. o warunkach zabudowy. Obecnie wnioskodawca jest przedsiębiorcą, jednak dokonane nabycie działki i jej użytkowanie nie było związane z żadną działalnością gospodarczą, lecz nastąpiło do jego majątku osobistego. W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, wnioskodawca zapytał, czy z przepisu art. 15 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej "u.p.t.u.") wynika, że wnioskodawca będzie uznany za podatnika podatku VAT i będzie w związku z tym zobowiązany do zapłaty podatku VAT z tytułu sprzedaży nieruchomości niezabudowanych powstałych z podziału przedmiotowej działki, w przypadku gdy postanowi je zbyć, mając na uwadze, że podatnik nabył wskazaną nieruchomość przed podziałem w 1991 r., nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, lecz prywatnie, do swego majątku osobistego niezwiązanego z działalnością gospodarczą, w celu spożytkowania na własne potrzeby. Uzupełniając wniosek strona oświadczyła, że przedmiotowe grunty nabyła w celu prowadzenia własnego gospodarstwa rolnego i miały one stanowić dla niej źródło utrzymania. W ówcześnie obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego grunty te były przeznaczenie pod działalność turystyczną, w związku z czym wnioskodawca brał również pod uwagę taką formę działalności. Przeznaczone obecnie do sprzedaży grunty wnioskodawca wykorzystywał w działalności rolniczej na własne potrzeby (uprawa warzyw, czynności pielęgnacyjne gruntu), opłacając podatek rolny. W 2007r., w związku z zamiarem sprzedaży gruntów, wnioskodawca złożył do Burmistrza Miasta i Gminy C. wniosek o dokonanie podziału przedmiotowego gruntu i na własny koszt zlecił wykonanie koncepcji podziału przez geodetę, w oparciu o którą podział został dokonany. Procedura została zakończona zgłoszeniem zmian w ewidencji gruntów i budynków. Ponadto w latach 2005-2007 wnioskodawca dokonywał zakupów i sprzedaży nieruchomości rolnych. Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie wnioskodawca stwierdził, że - w jego ocenie - transakcje zbycia przedmiotowych działek nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż nie może on być uznany za podatnika VAT w rozumieniu art. 15 u.p.t.u.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne