18.10.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 18 października 2011 r., sygn. I FSK 1535/10

Przepisy art. 86 ust.1 i 2 ustawy o VAT określają jedynie prawa do odliczenia podatku naliczonego na podstawie otrzymanych faktur i nie wyznaczają zasad postępowania przy weryfikowaniu dokonanego przez podatnika odliczenia, a w szczególności nie uzależniają prawa do odliczenia od każdorazowego przedłożenia, na żądanie organów podatkowych, otrzymanych przez podatnika faktur.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia WSA del. Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 18 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 22 lipca 2010 r. sygn. akt I SA/Łd 359/10 w sprawie ze skargi Z. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 9 marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2006 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 22 lipca 2010 r., sygn. akt I SA/Łd 359/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w sprawie ze skargi Z. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z 9 marca 2010 r., nr ... w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2006 r. uchylił zaskarżoną decyzję, zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego i stwierdził, że decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się wyroku.

2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że wyrokiem z 22 stycznia 2009 r. (sygn. akt I SA/Łd 637/08) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z 11 kwietnia 2008 r. W uzasadnieniu Sąd wskazał, iż podziela stanowisko organów, że skoro podatnik w 2005 r. przekroczył kwotę 39.200 zł, to z dniem 1 stycznia 2006 r. utracił prawo do zwolnienia podmiotowego, co z kolei wiązało się z obowiązkiem złożenia przez niego zgłoszenia rejestracyjnego i stosownej ewidencji, a także składania miesięcznych deklaracji VAT-7 i uiszczania podatku należnego na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Jednakże w ocenie Sądu błędne było stwierdzenie organu odwoławczego, iż z uwagi na niedopełnienie przez podatnika obowiązku rejestracji w okresie od stycznia do grudnia 2006 r., nie nabył on prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług. Sąd wskazał, iż powyższe stanowisko stoi w sprzeczności z ugruntowanym już w tym zakresie orzecznictwem. W wytycznych Sąd wskazał, że ponownie rozpoznając sprawę, dokonując określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług organy podatkowe winny uwzględnić również obniżenie podatku należnego o podatek naliczony.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne