Wyrok NSA z dnia 4 października 2011 r., sygn. II FSK 567/10
Zgodnie z art. 4 pkt 1 lit. f) ustawy o finansowaniu gmin wpływy z podatku od spadków i darowizn stanowiły dochód gminy, nie czyniły gminy wierzycielem tych danin publicznoprawnych w rozumieniu przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stefan Babiarz (sprawozdawca), Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia NSA (del.) Teresa Porczyńska, Protokolant Agata Grabowska, po rozpoznaniu w dniu 4 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 12 maja 2009 r. sygn. akt I SA/Gl 12/09 w sprawie ze skargi E. S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 30 października 2008 r. nr [...] w przedmiocie egzekucji świadczeń pieniężnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E. S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 12 maja 2009r., I SA/GL 12/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę E. S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 30 października 2008r. w przedmiocie egzekucji świadczeń pieniężnych.
2. Ze stanu sprawy przyjętego przez sąd pierwszej instancji wynikało, że decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 2 grudnia 1992r. ustalono skarżącemu wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn za 1992r. Ponieważ skarżący pozostawał w zwłoce, organ podatkowy w oparciu o powyższą decyzję wystawił przeciwko niemu w dniu 27 kwietnia 1993r. tytuł wykonawczy. Następnie Dyrektor Izby Skarbowej decyzją z dnia 31 maja 1994r. uzupełnił kwotę przedmiotowego zobowiązania podatkowego. Na jej podstawie Naczelnik Urzędu Skarbowego wystawił w dniu 25 sierpnia 1994r. drugi tytuł wykonawczy. Powyższe tytuły wykonawcze zostały wycofane z egzekucji w dniu 12 lipca 1996r., jednakże bez wydania postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego. Naczelnik Urzędu Skarbowego w dniu 16 lipca 1996r. wydał nowy tytuł wykonawczy obejmujący zaległości w podatku od spadków i darowizn za rok 1992r. i 1994r. oraz należność za koszty opinii biegłego rzeczoznawcy. Zobowiązanie z tego tytułu wykonawczego zostało zabezpieczone poprzez ustanowienie postanowieniem Sądu Rejonowego w B. z dnia 25 kwietnia 1997r. hipoteki przymusowej na ½ części nieruchomości stanowiącej własność skarżącego. Decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 26 listopada 1999r. organ rozłożył skarżącemu na raty zobowiązanie z tytułu podatku od spadków i darowizn za 1992r. i 1994r. Organ podatkowy wydał także kolejne decyzje dotyczące rozłożenia zaległości na raty, przy czym każda kolejna decyzja określała większą liczbę miesięcznych rat. Ponieważ pomimo udzielenia skarżącemu ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych pozostawał on w zwłoce, Naczelnik Urzędu Skarbowego w dniu 26 stycznia 2005r. wystawił tytuły wykonawcze o numerach od [...] do [...] dotyczące zaległości z tytułu niewpłaconych w terminie miesięcznych rat.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty