Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2011 r., sygn. II FSK 859/10
Skoro art. 64c § 2, u.p.e.a. stanowi, iż jeżeli tytuł wykonawczy zawiera wady uniemożliwiające przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego, które nie mogły być znane organowi egzekucyjnemu w chwili skierowania tego tytułu do egzekucji, wierzyciel niebędący jednocześnie organem egzekucyjnym obowiązany jest uiścić, tytułem zwrotu wydatków poniesionych przez organ egzekucyjny, kwotę wynoszącą 3 zł 40 gr. W pierwszej kolejności należało ustalić czy zasadnie organy egzekucyjne przyjęły, iż zaistniały podstawy do zwrotu wierzycielowi tytułu wykonawczego jako niespełniajacego wymogów określonych w art.27 u.p.e.a.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia del. WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek (sprawozdawca), Protokolant Agata Grabowska, po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 21 stycznia 2010 r. sygn. akt I SA/Rz 633/09 w sprawie ze skargi ZUS Oddział w R. Inspektorat w P. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 24 marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie obciążenia wierzyciela kosztami postępowania egzekucyjnego 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Rzeszowie, 2) zasądza od ZUS Oddział w R. Inspektorat w P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w R. kwotę 280 (słownie: dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 21 stycznia 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, dalej też jako "Sąd pierwszej instancji", sygn. akt I SA/Rz 633/09 uwzględnił skargę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. Inspektorat w P., dalej też jako "Wierzyciel", na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 24 marca 2009 r. w przedmiocie obciążenia wierzyciela kosztami postępowania egzekucyjnego i uchylił zaskarżone postanowienie oraz utrzymane nim w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z dnia 9 lutego 2009 r. Sąd pierwszej instancji orzekł ponadto o zwrocie kosztów postępowania oraz, że uchylone postanowienia nie podlegają wykonaniu do chwili uprawomocnienia się ww. wyroku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty