17.11.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2011 r., sygn. II FSK 60/11

Przez ważny interes podatnika należy rozumieć nadzwyczajne względy, które mogłyby zachwiać podstawami egzystencji podatnika.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Włodzimierz Kubiak, Sędziowie: NSA Jerzy Rypina, WSA del. Lidia Ciechomska-Florek (sprawozdawca), Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 2 listopada 2010 r. sygn. akt I SA/Bd 854/10 w sprawie ze skargi L. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 17 sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowej z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Bydgoszczy, 2) zasądza od L. L. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 220 (dwieście dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I. Wojewódzki Administracyjny w Bydgoszczy, wyrokiem z dnia 2 listopada 2010 r. sygn. akt I SA/Bd 854/10 uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z 17 sierpnia 2010 r. odmawiającą umorzenia Ł. L. (dalej jako skarżący lub strona), zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2009 r. Jako podstawę prawną wyroku Sąd wskazał art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ( Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.; dalej jako p.p.s.a.). Zaskarżony skargą kasacyjną Dyrektora Izby Skarbowej w B. wyrok został wydany w oparciu o następujący stan faktyczny sprawy.

1. Ł. L. wystąpił do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w B. z wnioskiem o umorzenie zaległości z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2009 r. Poinformował, iż 9 października 2009 r. uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu. W jego następstwie, w związku z zawartą ugodą pozasądową, otrzymał odszkodowanie w wysokości 750.000 zł, które miało stanowić skapitalizowaną rentę na okres 40 lat, tj. do momentu osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego a także rekompensatę ponoszonych wysokich kosztów leczenia i rehabilitacji. W ocenie skarżącego otrzymane odszkodowanie nie powinno podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Konieczność zapłaty podatku dochodowego z tytułu otrzymanego odszkodowania pozbawi go środków na dalsze leczenie, rehabilitację i bieżące utrzymanie oraz zabezpieczenia na przyszłość.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty