24.10.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 24 października 2011 r., sygn. I FSK 1677/10

Dla określenia miejsca (kraju) opodatkowania eksportu, nie ma znaczenia miejsce (kraj), z którego rozpoczyna się przemieszczanie towaru przed zgłoszeniem do procedury wywozu, gdyż dopiero z momentem zgłoszenia tegoż towaru do takiej procedury, nabywa on status towaru, który będzie podlegał wywozowi poza terytorium wspólnoty, tym samym zgłoszenie towaru do procedury wywozu stanowi o rozpoczęciu transportu (wysyłki) poza terytorium Wspólnoty, a tym samym miejsce (kraj), w którym dokonuje się takiego zgłoszenia jest miejscem (krajem), w którym następuje opodatkowanie eksportu w rozumieniu art. 22 ust. 1 u.p.t.u.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (spr.), Protokolant Tomasz Grzybowski, po rozpoznaniu w dniu 19 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 9 sierpnia 2010 r. sygn. akt III SA/Gl 172/10 w sprawie ze skargi G. P. C. Sp. z o. o z siedzibą w B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 23 września 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości , 2) oddala skargę G. P. C. Sp. z o. o z siedzibą w B., 3) zasądza od G. P. C. Sp. z o. o z siedzibą w B. na rzecz Ministra Finansów kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 9 sierpnia 2010 r., sygn. akt III SA/Gl 172/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w sprawie ze skargi G. Sp. z o.o. w B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 23 września 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną; stwierdził, że nie podlega ona wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku i zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.

2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że strona wniosła o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje dostawy towarów na rzecz podmiotu w USA. Towar dostarcza przewoźnikowi lub innej osobie np. spedytorowi wyznaczonemu przez kupującego, w tym przypadku firmie z Bremerhaven w Niemczech, która jako agencja celna została wyznaczona do skompletowania transportu zewnętrznego i dokonania odprawy towarów. Na fakturach wystawionych przez spółkę jako nabywcę wskazano kontrahenta amerykańskiego. Spółka zadała następujące pytanie: Czy komunikat z niemieckiego systemu kontroli eksportu (ECS) przekazany w formie elektronicznej przez agencję w Bremerhaven jest wystarczającym dokumentem potwierdzającym wywóz towarów poza terytorium UE i stanowi podstawę do zastosowania przez spółkę stawki 0 % w opisanych transakcjach eksportowych? Jej zdaniem w eksporcie towarów na podstawie art. 41 ust. 4 i ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej u.p.t.u.) stosuje się stawkę 0 % pod warunkiem posiadania przez podatnika kopii dokumentu, w którym urząd celny wyjścia potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium UE. Skoro zatem z posiadanych przez nią dokumentów wynika, że towar wyjechał poza granice Polski (dokument CMR) oraz dalej Wspólnoty, to są one wystarczającymi dowodami na zastosowanie stawki 0 % w eksporcie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne