Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2011 r., sygn. I FSK 1654/11
Zmiana przeznaczenia gruntu z inicjatywy rolnika oraz podjęcie, np. takich czynności jak uzbrojenie terenu, wydzielenie dróg wewnętrznych oraz działań marketingowych w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, stanowią o takiej aktywności w zakresie obrotu nieruchomościami, które mogą wskazywać, że czynności sprzedającego przybierają formę zawodową (profesjonalną), a w konsekwencji zorganizowaną.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Inga Gołowska, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 grudnia 2008 r. sygn. akt I SA/Po 1278/08 w sprawie ze skargi J. T. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 10 lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu, 2) zasądza od J. T. na rzecz Ministra Finansów kwotę 220 zł (słownie: dwieście dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 19 grudnia 2008 r., sygn. akt I SA/Po 1278/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w sprawie ze skargi J. T. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 10 lipca 2008 r. Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług uchylił zaskarżoną interpretację i zasądził zwrot kosztów sądowych.
2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że skarżący wniósł o wydanie interpretacji, podając, że w 2006 r. kupił grunt rolny na powiększenie własnego gospodarstwa rolnego, na którym zamierzał wybudować chlewnię. Wskutek zmian w prawie budowlanym nie mógł jednak zrealizować tego planu. Wnioskodawca uzyskał więc przeklasyfikowanie gruntu na grunt przeznaczony pod zabudowę mieszkalną. Dokonano też podziału dokupionego gruntu na trzy działki budowlane, które wnioskodawca zamierza sprzedać. Dodatkowo wyjaśnił, że grunt ten był wykorzystywany w działalności rolniczej, a on sam nie jest podatnikiem VAT. Wnioskodawca zadał pytanie, czy w tych okolicznościach przy sprzedaży trzech działek będzie musiał zapłacić VAT. Jego zdaniem - nie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty