Wyrok NSA z dnia 7 października 2011 r., sygn. I FSK 1437/10
W sytuacji, gdy faktura VAT nie odzwierciedla zdarzenia gospodarczego, nie może ona stanowić podstawy do skorzystania z prawa określonego w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Faktura bowiem stanowi podstawę do odliczenia podatku naliczonego tylko wtedy, gdy jej treść potwierdza określoną czynność w aspekcie podmiotowym, jak i przedmiotowym.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 23 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej F. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 2 czerwca 2010 r. sygn. akt I SA/Wr 319/10 w sprawie ze skargi F. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością we W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 18 stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od F. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością we W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej we W. kwotę 2.700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.
1.1. Wyrokiem z dnia 2 czerwca 2010 r., sygn. akt I SA/Wr 319/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę F. sp. z o.o. we W. (dalej jako Spółka lub Skarżąca), na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 18 stycznia 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad 2004 r.
1.2. Sąd pierwszej instancji przedstawiając stan faktyczny sprawy podał, że w wyniku prowadzonego postępowania, organ podatkowy pierwszej instancji stwierdził, że Spółka prowadząc działalność gospodarczą w zakresie kolportażu prasy, która rozwożona była odbiorcom środkami transportu będącymi jej własnością bądź użytkowanymi na podstawie umów użyczenia lub leasingu, posługiwała się fakturami VAT na zakup paliw płynnych, oraz zakup usług transportowych, które nie potwierdzały faktycznie dokonanych transakcji. Organ podatkowy pierwszej instancji uznał, że faktury VAT wystawiane dla Spółki w listopadzie 2004 r. przez: A. Spółka z o.o., ul. W. [...], S., A. Spółka z o.o., ul. N. [...], K., O. I. B., ul. N. [...], K., "P." M., O. SA, ul. C. [...], P., "S.", [...] Z., S. Spółka z o.o., ul. B. [...], W., stacja paliw w D. są nierzetelne, dokumentują transakcje, które nie miały w rzeczywistości miejsca, lub poświadczają nieprawdę, co do przedmiotu i rozmiaru transakcji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty