16.11.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2011 r., sygn. I FSK 1674/10

Przepis § 10 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268, ze zm.) nie tworzył kolejnej kategorii pojazdów, przy których zakupie nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego, a jedynie wskazywał w jaki sposób należy wykazać, że zakupiony samochód nie należy do kategorii pojazdów wymienionych w art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT z 1993 r. Tym samym nie można w tym przypadku uznać, że w rozporządzeniu pozbawiono podatnika prawa do odliczenia, jak zarzuca w skardze kasacyjnej spółka.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek (spr.), Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia WSA (del.) Inga Gołowska, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa M. i W. G. A.-T. Sp. jawna od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 15 września 2010 r. sygn. akt I SA/Po 415/10 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa M. i W. G. A.-T. Sp. jawna na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 10 lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Skarga kasacyjna Przedsiębiorstwa M. i W. G. A.-T. spółka jawna dotyczy wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 15 września 2010 r., sygn. akt I SA/Po 415/10, w którym Sąd ten, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), zwanej dalej "P.p.s.a.", oddalił skargę spółki na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 10 lutego 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu sprawy wynikało, że w złożonym w dniu 12 listopada 2009 r. wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego skarżąca poinformowała, iż dnia 20 sierpnia 2009 r. dokonała zakupu samochodu ciężarowego van marki [...]. Następnie uzyskała zaświadczenie, że pojazd odpowiada dodatkowym warunkom przewidzianym w art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej "ustawą o VAT z 2004 r.", czyli że jest to pojazd samochodowy mający jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowany na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van. Pojazd został zarejestrowany w starostwie powiatowym jako samochód ciężarowy na tak zwanym "dowodzie miękkim". W dniu 4 września 2009 r. dokonano zmian w pojeździe polegających na wyposażeniu go w fabryczne fotele i komplet pasów bezpieczeństwa do przewozu 5 osób, które zamontowano w otwory technologicznie do tego przygotowane. Po dokonanych zmianach pojazd jest nadal samochodem ciężarowym van, jednak nie spełnia wymogów przewidzianych w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT. Dopuszczalna ładowność pojazdu wynosi 725 kg, natomiast masa całkowita - 3.145 kg.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne