Wyrok NSA z dnia 15 wrzenia 2011 r., sygn. I FSK 1213/10

Użyty w art. 116 § 1 O.p. zwrot "we właściwym czasie" należy postrzegać przez pryzmat terminu dwóch tygodni, o którym mowa w art. 5 Prawa upadłościowego.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia del. WSA Hieronim Sęk (spr.), Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 15 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 14 grudnia 2009 r. sygn. akt III SA/Gl 1200/09 w sprawie ze skargi P. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 9 listopada 2006 r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności członka zarządu za zaległości podatkowe spółki w podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego, 3) przyznaje od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach) na rzecz adwokata T. S. kwotę 180 (słownie; sto osiemdziesiąt) złotych powiększoną o należny podatek VAT tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu

Uzasadnienie

1. Przedmiot skargi kasacyjnej

1.1. Przedmiotem skargi kasacyjnej był wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 14 grudnia 2009 r., sygn. akt III SA/Gl 1200/09, którym oddalona została skarga P. B. (dalej: Skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. (dalej: Dyrektor IS) z dnia 9 listopada 2006 r. w przedmiocie odpowiedzialności Skarżącego jako członka zarządu Spółki z o.o. M. (dalej: Spółka M.) za zaległości podatkowe tej Spółki w podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT) obejmujące poszczególne miesiące 2000 r. oraz miesiące od stycznia do kwietnia i lipiec 2001 r.

2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji przebieg sprawy

2.1. Według relacji Sądu powołaną na wstępie decyzją Dyrektor IS utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w G. z dnia 30 grudnia 2005 r. orzekającą o odpowiedzialności podatkowej Skarżącego (w rzeczywistości organ odwoławczy uchylił tę decyzję i orzekł o odpowiedzialności w niższych kwotach - przyp. NSA). Dyrektor IS ustalił, że: - Skarżący był członkiem (wiceprezesem) zarządu Spółki M. w okresie, w którym powstały jej zobowiązania podatkowe z tytułu podatku VAT za wskazane wyżej okresy rozliczeniowe; - egzekucja wobec Spółki M. była bezskuteczna (nie można było jej wszcząć) z uwagi na trwające postępowanie upadłościowe; - upadłość Spółki M. została ogłoszona postanowieniem Sądu Rejonowego w Gliwicach z dnia 1 marca 2002 r., po rozpatrzeniu wniosku F. M. S.A. w W. z dnia 16 lipca 2001 r., będącej wierzycielem Spółki M., oraz wniosku samego dłużnika, tj. Spółki M. z dnia 11 września 2001 r.; - według wniosku wierzyciela dłużnik od lutego 2001 r. zaprzestał dokonywania pełnych wpłat w związku z zawartymi umowami leasingu, a od kwietnia nie dokonał jakiejkolwiek wpłaty na poczet zaległych i bieżących opłat; - na dzień złożenia wniosku kwota zaległości i przyszłych należności wynosiła ponad 7 mln zł.; - dłużnik w swoim wniosku również podnosił, iż zaprzestał płacenia długów wierzycieli i że jego majątek nie wystarczy na ich zaspokojenie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne