04.10.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 4 padziernika 2011 r., sygn. I FSK 1589/10

Wydzielona struktura majątkowa firmy, która korzysta z outsourcingu usług księgowych, marketingowych i informatycznych, może być uznana za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Protokolant Grzegorz Ziemak, po rozpoznaniu w dniu 4 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 29 czerwca 2010 r. sygn. akt III SA/Gl 117/10 w sprawie ze skargi E. Sp. z o. o. z siedzibą w R. na interpretację Ministra Finansów z dnia 18 września 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz E. Sp. z o. o. z siedzibą w R. kwotę 180.00 zł (słownie: sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 29 czerwca 2010 r., sygn. akt III SA/Gl 117/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, po rozpoznaniu skargi "E." Sp. z o.o. w R. na interpretację Ministra Finansów z dnia 18 września 2009 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną interpretację, stwierdził, że nie może być ona wykonana do czasu uprawomocnienia się wyroku oraz zasądził na rzecz strony zwrot kosztów postępowania sądowego.

2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji wskazał, że przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji była kwestia uznania, czy zespół składników, który ma być przedmiotem aportu stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej zcp) w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej u.p.t.u.). W ocenie spółki przedstawiony przez nią we wniosku stan faktyczny pozwala na pozytywną odpowiedź na to pytanie, lecz w ocenie organu z wniosku nie wynika, by opisany przez spółkę zespół składników majątkowych posiadał zdolność funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 oraz art. 552 Kodeksu cywilnego, o czym świadczy przede wszystkim to, że w dniu wniesienia aportu zostanie zawarta umowa, na podstawie której spółka (jako beneficjent aportu) będzie korzystała z usług spółki wnoszącej aport w zakresie kadr, usług informatycznych i finansowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty