15.07.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 15 lipca 2011 r., sygn. I FSK 1158/10

Umorzenie postępowania ma cechę działania procesowego podejmowanego w ostateczności, gdy nie istnieją już możliwości rozstrzygnięcia o istocie sporu , np. w przypadku zapłaty zaległości przed zakończeniem postępowania w sprawie udzielenia ulgi w zapłacie.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Krystyna Chustecka (sprawozdawca), Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 15 lipca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. S. T. P. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 maja 2010 r. sygn. akt I SA/Wr 117/10 w sprawie ze skargi P. S. T. P. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 26 listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia jako bezprzedmiotowe postępowania o umorzenie zaległości z tytułu podatku od towarów i usług za marzec i kwiecień 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. S. T. P. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 17 maja 2010 r., sygn. akt I SA/Wr 117/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę P. S. T. P. sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 26 listopada 2009 r. w przedmiocie umorzenia postępowania o umorzenie zaległości z tytułu podatku od towarów i usług za marzec i kwiecień 2004 r.

Z przedstawionego przez Sąd I instancji stanu sprawy wynikało, że postępowanie w sprawie wszczęto na skutek złożonego w dniu 21 listopada 2008 r. wniosku Spółki o umorzenie w całości odsetek za zwłokę, tj. zgodnie z wyliczeniami według stanu na dzień 19 listopada 2008 r. kwoty 125.120,00 zł, od zaległości podatkowych w podatku od towarów i usług za miesiące : luty, marzec i kwiecień 2004 r. W uzasadnieniu wniosku wskazano, że na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993, Nr 11, poz. 50 ze zm.) dalej ustawa o VAT Spółka złożyła deklaracje podatkowe za miesiące od lutego do kwietnia 2004 r. występując o zwrot należnego podatku, który otrzymała. Następnie dnia 26 lipca 2004 r. Spółka złożyła korekty powyższych deklaracji przez co doszło do zmniejszenia kwoty podatku do zwrotu na rachunek bankowy. Jak wskazała skarżąca, w dniu 6 listopada 2008 r. organ podatkowy wystawił upomnienia na kwoty odpowiadające różnicy podatku naliczonego zwróconego za poszczególne miesiące i podatku do zwrotu wskazanego w korektach deklaracji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne