Wyrok NSA z dnia 5 lipca 2011 r., sygn. I FSK 271/11
Jeżeli usługi zostały wykonane, dane zawarte w fakturze pozwalają ustalić tożsamość wystawcy faktury, a odbiorca usług zapłacił podatek VAT, to brak jest podstaw do pozbawienia nabywcy usług prawa do odliczenia podatku VAT zapłaconego przez tego odbiorcę.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (spr.), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia del. WSA Maciej Jaśniewicz, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 4 grudnia 2008 r. sygn. akt I SA/Gd 455/08 w sprawie ze skargi D. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 21 kwietnia 2008 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień 2005 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gdańsku, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w G. na rzecz D. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. kwotę 667 (sześćset sześćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 4 grudnia 2008 r., sygn. akt I SA/Gd 455/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę Przedsiębiorstwa Wielobranżowego D. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z 21 kwietnia 2008 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień 2005 r.
2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że decyzją z 7 maja 2007 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w P., działając m.in. na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 3 oraz art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej u.p.t.u.) określił spółce wysokość zobowiązania w podatku od towarów i usług za sierpień 2005 r. i ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Stwierdzono bowiem, że spółka dokonała odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez podmiot fikcyjny - J. P., który nie był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Spółka nie miała zatem prawa odliczenia podatku naliczonego w wystawionych przez niego fakturach. Wskazano też na inne nieprawidłowości w rozliczeniach podatku VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty