Wyrok NSA z dnia 7 lipca 2011 r., sygn. I FSK 864/10
Normy art. 88 ust. 1 pkt 3 u.p.t.u. w żadnym przypadku nie rozszerzyły ograniczeń obowiązujących i rzeczywiście stosowanych w tym zakresie na dzień 30 kwietnia 2004r. na podstawie przepisów art. 25 ust. 1 pkt 3a ustawy o VAT z 1993r.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia WSA (del.) Inga Gołowska (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 7 lipca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. W. G. Spółka z o. o. z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 8 kwietnia 2010 r., sygn. akt I SA/Go 108/10 w sprawie ze skargi P. W. G. Spółka z o. o. z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 9 grudnia 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za marzec 2007 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1.Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1.Wyrokiem z 8 kwietnia 2010r. sygn. akt: I SA/Go 108/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę Przedsiębiorstwa Wielobranżowego "G." Sp. z o.o. z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. G. z 9 grudnia 2009r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za marzec 2007r.
1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że zaskarżoną decyzją, Dyrektor Izby Skarbowej w Z. G. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Z. G. z 16 września 2009r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, określającą Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu "G." Sp. z o.o. z siedzibą w S., nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w wysokości 0,00zł oraz zobowiązanie podatkowe w wysokości 8.369,00 zł. za marzec 2007r.
Po przeprowadzeniu postępowania kontrolnego w zakresie prawidłowości rozliczenia podatku od towarów i usług m.in. za marzec 2007r., w związku ze złożonym za ten miesiąc wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty oraz złożoną później korektą deklaracji VAT-7 za marzec 2007r. wszczęto z urzędu postępowanie podatkowe wobec strony. Na wezwanie Naczelnika Urzędu Skarbowego z 13 sierpnia 2009r. strona przedłożyła kopie świadectw homologacji dla tych samochodów, z których wynikało, że są to samochody osobowe. Organ l instancji stwierdził, że w korekcie deklaracji VAT-7 za marzec 2007r. strona zawyżyła podatek naliczony z tytułu zakupu towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych o kwotę 16.676,00 zł, gdyż nie przysługiwało jej prawo do odliczenia w pełnej wysokości podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodów osobowych. Zdaniem organu l instancji strona nie prowadziła działalności gospodarczej polegającej na odsprzedaży samochodów (pojazdów) lub oddawaniu w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze; zakupione samochody marki Skoda Octavia II LiftbackElegance 1,9 TDI były samochodami osobowymi o dopuszczalnej masie całkowitej mniejszej 1970 kg, a zatem mniejszej niż 3,5 tony, dopuszczalnej ładowności 660 kg, liczbie miejsc 5 (dane te wynikały z faktur VAT, dowodów rejestracyjnych pojazdów oraz świadectw homologacji); przedmiotowe samochody zostały ujęte w ewidencji środków trwałych i były wykorzystywane do prowadzonej działalności gospodarczej; strona nie przedłożyła zaświadczenia wydanego przez stacje kontroli pojazdów o spełnieniu wymagań określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz. 353 zew zm. dalej-u.p.t.u.) a dowody rejestracyjne pojazdów nie zawierały adnotacji o spełnieniu tych wymagań.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty